Pomnikowa robinia biała z Morynia (pow. gryfiński, zachodniopomorskie).

Moryń to jedno z najmniejszych miast województwa zachodniopomorskiego (pow. gryfiński) położone nad jeziorem Morzycko, w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Otoczone jest pełnym pierścieniem murów obronnych, wybudowanych na początku XIV w.

Moryń - mury miejskiebaszty murów miejskich Morynia

Cennym zabytkiem Morynia jest późnoromański – gotycki kościół pw. Świętego Ducha z XIII w. wymurowany z ciosów granitowych.

kościół w Moryniu

W centrum miejscowości, na rynku przed budynkiem Urzędu Miasta, ustawiono Fontannę Wielkiego Raka.

Fontanna Wielkiego Raka na tle ratusza w Moryniu

Miasto jest doskonale przygotowane do obsługi turystów, przed każdym zabytkiem znajduje się tablica informacyjna, drogowskazy ułatwiają poruszanie się pomiędzy obiektami turystycznymi, w wielu miejscach ustawiono tablice z planem miasta.

plan miasta Morynia

Mając na względzie powyższe można się zdziwić, że jedyny pomnik przyrody w mieście – okaz robinii białej – nie został w żaden sposób oznakowany, nie uwzględniono go na planie miasta i w zasadzie pozostaje anonimowy. Drzewo rośnie u zbiegu ulic Akacjowej i Jeziornej, ok. 40 m od Furty Północnej (Jeziornej), w pobliżu mamutów.

GPS N 52°51′35.6″ , E 14°24′01.8″

Moryń - Furta Północna

Moryń - pomnikowa robinia biała

Moryń - pomnikowa robinia od strony Bramy Północnej

Robinia biała – zwana też robinią akacjową lub grochodrzewem – to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej, ale został szeroko rozprzestrzeniony i zaaklimatyzowany na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce dorasta do 30 m wysokości osiągając obwód pnia przekraczający 5 metrów; nie należy do gatunków długowiecznych – dożywa przeciętnie 150 – 200 lat.

pomnikowa robinia biała z Morynia

Drzewo jest lekko pochylone w kierunku jeziora, korona jest dobrze rozwinięta, zaatakowana przez jemiołę pospolitą.

Moryń - jemioła na pomnikowej robinii

Moryń - pomnikowa robinia od strony wschodniej

pomnikowa robinia z ul. Akacjowej w Moryniu

Moryńska robinia wyrosła na wysokość 21 metrów, pień tego drzewa mierzy w obwodzie 346 cm, szacunkowy wiek okazu ok. 100 lat.

pień pomnikowej robinii z MoryniaMoryń - pień pomnikowej robiniiMoryń - pień pomnikowej robinii białej

Status pomnika przyrody uzyskała na mocy Uchwały nr XXXII/297/2010 Rady Miejskiej w Moryniu z dnia 25 lutego 2010 r. w sprawie ustanowienia pomnika przyrody. Jak wspomniano wyżej robinia nie została w żaden sposób oznakowana.

Dodaj komentarz