Pomnikowe daglezje przy cmentarzu cholerycznym w Odrzykoniu (gm. Wojaszówka, podkarpackie).

Murowany zamek Kamieniec w Odrzykoniu-Korczynie powstał w XIV w. i na przestrzeni wieków ulegał wielokrotnym przebudowom. W 1702 r. warownia została zniszczona przez wojska szwedzkie i od tej pory pozostaje w ruinie. Zachowane fragmenty zamku fantazyjnie wkomponowane w formacje skalne są dostępne sezonowo do zwiedzania i stanowią doskonały punkt widokowy. Ciekawostką jest fakt, że przez bardzo długi okres zamek był podzielony na dwie części, z których każdą posiadał inny właściciel. Współcześnie jest podobnie – wschodnia część ruin leży w gminie Korczyna, zachodnia w gminie Wojaszówka.

Zamek Kamieniec w OdrzykoniuOdrzykoń - zamek Kamieniec

Poniżej zamku ma początek/koniec ścieżka przyrodnicza „Przy zamku Kamieniec” o długości 1,5 km, opatrzona 5 przystankami tematycznymi z tablicami informacyjnymi. Ze względu na sporą różnicę wzniesień (ok. 150 m) czas przejścia zajmuje ok. 1,5 godziny. Opis ścieżki wraz z mapą znajduje się na tablicach tuż za wejściem.

tablica na początku ścieżki przyrodniczejopis ścieżki przyrodniczej przy zamku Kamieniec

Już po przejściu ok. 100 m natrafimy na malownicze formacje skalne, w okresie bezlistnym możemy obserwować też północną część zewnętrznych murów zamkowych.

zamek Kamieniec widziany od strony ścieżki przyrodniczejskały na trasie ścieżki przyrodniczej k. zamku Kamieniec

Na trasie ścieżki znajduje się grupowy pomnik przyrody ożywionej – stanowi go 6 egzemplarzy daglezji zielonych otaczających cmentarzyk choleryczny. Miejsce w którym zostały pochowane ofiary epidemii panującej w 1831 r. upamiętnia kamienny krzyż z wyrytym napisem (przystanek nr 4 ścieżki przyrodniczej).

cmentarz choleryczny w Odrzykoniu

Pamiątka Pomoru Cholery

historia kapliczki na cmentarzu cholerycznym w Odrzykoniu

Okazałe daglezje posadzone wokół cmentarzyka zostały objęte ochroną pomnikową w 1998 r. na mocy Rozporządzenia nr 1 Wojewody Krośnieńskiego z dn. 21.01.1998 r.

GPS N 49°44’38.5″ , E 21°46’34.6″

tablica ścieżki przyrodniczej przy cmentarzu cholerycznym

pomnikowe daglezje przy cmentarzu cholerycznym w Odrzykoniu

cmentarz choleryczny w Odrzykoniu - pomnikowe daglezje

Najłatwiej opisywać pomnikowe daglezje parami: dwa okazy rosnące w dolnej części cmentarzyka – powyżej tablicy ścieżki przyrodniczej – mierzą w obwodach 286 i 316 cm.

pomnikowe daglezje o obwodach 316, 286 cmPaweł Lenart przy pomnikowych daglezjach w Odrzykoniupara pomnikowych daglezji o obwodach 316, 286 cm

Odrzykoń - pomiar obwodu pomnikowej daglezji

Druga para daglezji zielonych mierzy w obwodzie 285 i 310 cm.

pomnikowe daglezje zielone przy cmentarzu cholerycznym w Odrzykoniu

pnie pomnikowych daglezji o obwodach 310, 285 cmpomnikowe daglezje o obwodach 310, 285 cm

Ostatnia para jedlic rosnących powyżej krzyża posiada pnie o obwodach pierśnicowych 314 i 309 cm.

pomnikowe daglezje o obwodach 314, 309 cmpnie pomnikowych daglezji o obwodach 314, 309 cmpomiar pomnikowej daglezji o obwodzie 314 cm

Spod zamku Kamieniec jest tylko 6 km do ogromnego dębu o nazwie „Poganin” rosnącego w Węglówce, w gminie Korczyna. Będzie on bohaterem kolejnego artykułu.

Dodaj komentarz