Pomnikowy dąb z Jeleniowa (m. Zielona Góra, lubuskie).

Do dnia 31.12.2014 r. Jeleniów był samodzielną wsią wchodzącą w skład gminy wiejskiej Zielona Góra. Od 1 stycznia 2015 r., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 29.07.2014 r., Jeleniów, wraz z pozostałymi sołectwami dawnej gminy, został włączony w skład miasta Zielona Góra i jest częścią nowo utworzonej dzielnicy – Nowe Miasto Zielona Góra. Perełką dendrologiczną Jeleniowa jest olbrzymi dąb szypułkowy rosnący naprzeciw posesji nr 24, przy drodze gruntowej równoległej do głównej, asfaltowej.

GPS   N 51°50’54.8” , E 15°27’44.5”Jeleniów - otoczenie pomnikowego dębu

Jeleniów - pomnikowy dąb szypułkowy

Drzewo charakteryzuje się wyjątkowo rozłożystą koroną z niewielką ilością posuszu, nieco pochyloną sylwetką w kierunku północnym i zadowalającym stanem zdrowotnym. Wysokość okazu to 25 metrów.

Jeleniów - pomnikowy dąbpomnikowy dąb z Jeleniowa

Pień dębu jest regularny, walcowaty i oczyszczony z gałęzi do wysokości ok. 5 metrów, oznakowany stosowną tabliczką. Pomiar obwodu dokonany pod koniec czerwca 2023 r. dał wynik 610 cm, szacunkowy wiek opisywanego drzewa to ok. 300 – 350 lat.

pień pomnikowego dębu z JeleniowaJeleniów - pień pomnikowego dębu szypułkowego

pomiar obwodu pomnikowego dębu z Jeleniowa

Sędziwy dąb z Jeleniowa uzyskał status pomnika przyrody w 1976 r., aktualna podstawa prawna do jego ochrony to Rozporządzenie nr 34 Wojewody Lubuskiego z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.

Jeleniów - pień pomnikowego dębuJeleniów - tabliczka na pomnikowym dębie

Trzy kilometry w linii prostej na wschód od pomnikowego dębu z Jeleniowa rośnie sosna o nazwie Karolina i Wojciech. Więcej o niej w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz