Pałuki to taki region na pograniczu województwa wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego gdzie jednego dnia możemy odwiedzić Paryż, Wenecję i Rzym. No a być w Rzymie i nie zobaczyć… pobliskiego Recza, to grzech ciężki dla każdego miłośnika sędziwych drzew. W tej wsi bowiem rośnie majestatyczny dąb Chrobry, do którego doprowadzą nas ustawione na skrzyżowaniach drogowskazy.
Ogromne drzewo rośnie przy samej drodze, w centrum niewielkiej wsi, naprzeciw dworu z 2. poł. XIX w.
GPS N 52°42’11.2” , E 17°34’21.4”
Dąb szypułkowy „Chrobry” z Recza uzyskał status pomnika przyrody już w 1960 r. na mocy Komunikatu Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w sprawie uznania określonych tworów przyrody za pomniki przyrody. Obecna podstawa prawna do jego ochrony to Rozporządzenie Nr 11/91 Wojewody Bydgoskiego z dnia 1 lipca 1991 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody tworów przyrody na terenie województwa bydgoskiego.
Opisywany dąb posiada masywny nieregularny pień, zwężający się na wysokości ok. 4 metrów. Wnętrze pnia jest puste, wzmocnione metalowymi prętami. Ogromna dziupla została przysłonięta ocynkowana blachą.
Pomiar obwodu pnia wykonany na początku października 2023 r. dał rezultat 815 cm. Taki wynik plasuje okaz z Recza na trzecim bądź czwartym miejscu w rankingu najgrubszych dębów woj. kujawsko – pomorskiego, w zależności od sposobu potraktowania jednego z Bąkowskich Dębów. W 2006 r. „Chrobry” mierzył w obwodzie 772 cm, w 2011 r. 787 cm, z tych danych można wyliczyć średni przyrost 2,53 cm/rok.
Wysokość „Chrobrego” to ok. 25 metrów, szacunkowy wiek ok. 350 lat. W dolnej części pnia, od strony ulicy, wysiał się cis pospolity, ciekawe jaką decyzję w jego sprawie podejmą arboryści za kilkanaście lat, gdy malutki jeszcze krzew podrośnie.
10 km na południe od Recza, w miejscowości Mielno w powiecie gnieźnieńskim, znajduje się grupa pomnikowych dębów, z których najgrubszy posiada pień o obwodzie 878,5 cm. Zapraszam do lektury artykułu.