Park Szwedzki w Szczawnie Zdroju.

Szczawno – Zdrój (powiat wałbrzyski) jest jednym z najważniejszych i najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Tutejsze wody – szczawy wodorowęglanowo – wapniowo – magnezowo – sodowe i siarkowe wykorzystywane są w leczeniu głównie schorzeń dróg oddechowych oraz układu krążenia, trawiennego, alergii i dróg żółciowych.

Opisanie pomników przyrody ożywionej Szczawna – Zdroju jest nie lada wyzwaniem. W mieście ochroną pomnikową objęto ponad 120 drzew, z których większość znajduje się w rozległym Parku Zdrojowym. W Parku Szwedzkim jest tylko kilka, za to niezwykle interesujących pomnikowych okazów.

Na lewo od widocznej na zdjęciu powyżej fontanny, rośnie okazały cypryśnik błotny.

To rzadkie drzewo ( na Dolnym Śląsku tylko 6 pomnikowych sztuk ) pochodzi z Ameryki Północnej. Egzemplarz posiada pień o obwodzie 300 cm. Warto podejść bliżej i przyjrzeć się niezwykłym korzeniom oddechowym – pneumatoforom, wykształcających się na podmokłym terenie, które służą drzewu do zaopatrywania w niezbędną ilość powietrza.

Na prawo od fontanny rośnie pochodzący z Chin miłorząb dwuklapowy.

Drzewo ma 15 metrów wysokości, obwód pnia 150 cm.

W pobliżu, przy alejce prowadzącej do drugiego stawu z fontanną rosną 3 pomnikowe buki.

Pierwszy odmiany purpurowej rośnie przy stawie, posiada pień o obwodzie 330 cm.

Bliżej ulicy Kolejowej znajduje się buk o obwodzie 343 cm i wysokości 21 metrów.

Nieco w głębi parku trzeci buk o obwodzie 426 cm.

Przy drugim stawie znajdziemy pięknego, choć niepomnikowego buka odmiany zwisającej (Pendula).

Idąc dalej mijamy staw, następnie po prawej plac zabaw i schodząc z niewielkiego wzniesienia ujrzymy pomnikową sosnę żółtą.

Obwód drzewa 236 cm, wysokość 20 metrów. Igły sosny żółtej osadzone są w pęczkach po 3 sztuki, dzięki czemu łatwo odróżnić ją od innych gatunków sosen ( sosna pospolita 2, sosna wejmutka 5).

Zachęcam również do zapoznania się z innymi pomnikowymi drzewami Szczawna – Zdroju; w ich odnalezieniu bardzo pomocne okażą się  tabliczki zawieszone na większości tutejszych pomnikowych egzemplarzach.

 

Dodaj komentarz