Pomnikową iglicznię trójcierniową (glediczję, iglicznicę) opisywałem w czerwcowym artykule „Pomnikowe drzewa w Strzałkowicach (gm. Ruja)„. O tej porze roku ten rzadki gatunek drzewa dopiero kwitnie, a więc nie było szans zobaczyć tego co w glediczji najciekawsze – efektownych owoców w kształcie wydłużonych, poskręcanych strąków. Grupę 9 pomnikowych iglicznic można podziwiać w Chojnowie (powiat legnicki), na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Reja i Poźniaków.
GPS N 51°16′19.49″ , E 15°56′10.68″
Sąsiedztwo pojemników na odpady odbiera nieco uroku temu miejscu, ale skupmy się na drzewach.
Jak już wspomniałem, rośnie tu 9 egzemplarzy glediczji o nazwie „Kolczatki”. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, do Europy sprowadzony w 1700 r.
Obwód okazów 72 – 175 cm, wysokość 9 – 23 m.
Nazwa gatunkowa pochodzi od licznych, dużych cierni (do 10 cm długości), o spłaszczonej nasadzie. Są one ostre, twarde, sztywne i często bardzo rozgałęzione.
Owocem są płaskie, spiralnie skręcone strąki, o długości nawet do 40 cm. Dojrzewają w październiku, ale już teraz można je podziwiać, bowiem obficie zaowocowały na chojnowskich igliczniach.
Wielkość owoców można ocenić dopiero na tle mojej ręki.
W Chojnowie, mieście pełnym zabytków (kościół pw. św. Piotra i Pawła, zamek, pozostałości fortyfikacji miejskich), rośnie 30 innych drzew o statusie pomnika przyrody. Większość z nich wzbogaca drzewostan Parku Śródmiejskiego, któremu poświęcę osobny artykuł..