Jaworzyna Śląska – parowozy i kasztanowce.

Powstanie Jaworzyny Śląskiej – miasta gminnego w powiecie świdnickim, wiąże się z budową i późniejszą eksploatacją linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic, później przedłużonej do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Jej uruchomienie nastąpiło 29.10.1843 r. Miasto o tak młodej historii oczywiście nie posiada jakiś szczególnych zabytków architektonicznych, miejscem przyciągającym rzesze turystów jest tutejsze Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Placówka powstała na terenie byłej lokomotywowni, z wachlarzową obrotnicą i taborem ponad 50 zabytkowych lokomotyw (więcej tutaj).

GPS N 50°54′53.73″ , E 16°26′11.13″ (parking)

W Jaworzynie Śląskiej – mieście o przemysłowym charakterze – nie ma zbyt wielu terenów zielonych; brak też pojedynczych egzemplarzy starych drzew kwalifikujących się do ochrony ustawowej. Jedynym ustanowionym pomnikiem przyrody jest dwustronna aleja kasztanowcowa, zlokalizowana wzdłuż ulicy Kasztanowej. Początek alei znajduje się przy skrzyżowaniu z ulicą Wolności, koniec przy bramie cmentarnej.

GPS N 50°55′04.93″ , E 16°25′19.58″ (początek alei)

Aleja liczy 49 kasztanowców białych; prawa strona 24 szt., lewa 25 szt. Obwód okazów mieści się w granicach 126 – 210 cm.

2 komentarz do “Jaworzyna Śląska – parowozy i kasztanowce.

  1. W muzeum byłam ładne kilka lat temu, jak sie ma syna, to mus;)
    Aleja piekna i wygląda na zdrową.
    Teraz mi sie skojarzyło, że jest aleja kasztanowa – tzn kasztanowcowa? – tuż pod Wrocławiem, w Lutyni, widziałeś?

    • Parę lat temu muzeum ponoć inaczej wyglądało, więc warto przyjechać ponownie i porównać zmiany. w Lutyni dla odmiany ja byłem kilka lat temu, ale wtedy bardziej interesowały mnie zabytki architektury niż walory przyrodnicze.

Dodaj komentarz