Aleje pomnikowe w Brzegu.

Wśród roślinności pokrywającej tereny miejskie szczególną rolę pełnią nasadzenia rzędowe. Występują one w formie alei i szpalerów drzew zdobiących ulice i bulwary miejskie. Wyjątkowym pięknem charakteryzują się stare nasadzenia, złożone z sędziwych egzemplarzy drzew, często chronionych jako pomniki przyrody. W Brzegu, powiatowym mieście położonym nad Odrą (woj. opolskie), ochroną pomnikową objęto prawie 20 pojedynczych drzew, grupę 3 platanów oraz 3 pomnikowe aleje (2 platanowe i jedna dębowa). Najdłuższa ciągnie się wzdłuż ulicy Starobrzeskiej, początek od skrzyżowania z ul. Słowackiego, koniec przy skrzyżowaniu z ul. Składową.

Aleja składa się ogółem z 26 platanów, z czego w skład jej chronionej części wchodzi 10 drzew, rosnących w obydwu rzędach. W zachodniej części rośnie 11 drzew, z czego chronione są 3 okazy, zaś w części wschodniej rośnie ogółem 15 drzew, z czego ochroną objęto 7 platanów. Szacowany wiek drzew 110 lat.

Druga pomnikowa aleja platanowa ozdabia ul. Partyzantów, w części przylegającej do parkingu hipermarketów i Aquaparku.

Aleja składa się ogółem z 20 drzew, z czego w skład jej chronionej części wchodzi 10 egzemplarzy. W zachodniej części rosną ogółem 4 drzewa, z czego chronione są 2 okazy, zaś w części wschodniej rośnie ogółem 16 drzew, z czego ochroną objęto 8 platanów. Szacowany wiek 110 lat.

Pomnikowa aleja dębowa, a właściwie szpaler sędziwych dębów, zlokalizowany jest przy ulicy Wolności. Drzewa rosną w jednym rzędzie 10 m na wschód od jezdni, pomiędzy ulicami : Krótką i Legionistów.

Szpaler tworzy 10 dębów szypułkowych w wieku ok. 110 – 150 lat.

Pozostałe pomniki przyrody w Brzegu opiszę w kolejnym artykule.

2 komentarz do “Aleje pomnikowe w Brzegu.

Dodaj komentarz