Platan Konstytucyjny w Dobrzycy.

Najpiękniejszy i jeden z najstarszych platanów klonolistnych w Polsce rośnie w Dobrzycy (pow. pleszewski, wielkopolskie). Uświetnia on drzewostan parkowy (z wieloma pomnikowymi drzewami) otaczający klasycystyczny pałac z 1799 r. – obecnie siedziby Muzeum Ziemiaństwa.

Ogromnego platana nie trzeba poszukiwać pośród parkowych alejek, rośnie tuż za główną bramą, witając wszystkich chętnych do zwiedzania zespołu pałacowo – parkowego w Dobrzycy.

GPS N 51°51′57.35″, E 17°36′21.02″

Okaz imponuje wyjątkowo rozłożystą koroną o średnicy 36 metrów, wysokość drzewa to 30 metrów.

Obwód tego potężnego drzewa wynosi 1165 cm (dane z tabliczki), przerósł więc on już prawie o metr legendarnego „Olbrzyma” z Chojnej (1078 cm).

Platan został zasadzony przez współtwórcę Konstytucji 3 Maja generała Augustyna Gorzeńskiego i od niepamiętnych czasów nazywany jest konstytucyjnym. Wiek drzewa który obliczył C. Pacyniak („Najstarsze drzewa w Polsce”, 1992 r.) w 1984 r. wynosił 249 lat, obecnie okaz liczy więc 279 lat.

Platan jest w dobrej kondycji zdrowotnej i w przeciwieństwie do chojeńskiego „Olbrzyma” pień nie posiada większych ubytków. Olbrzymie konary są zabezpieczone przed obłamaniem i spięte razem grubą, metalową taśmą.

Drugim, najcenniejszym drzewem w dobrzyckim parku jest najstarszy w Polsce klon polny (paklon). O nim w następnym artykule.

Dodaj komentarz