Pomnikowe drzewa w Wigancicach Żytawskich.

Na liście pomników przyrody ożywionej gminy Bogatynia, figurują tylko dwa egzemplarze drzew, oba rosną w Wigancicach Żytawskich. Zgodnie z opisem znajdują się one przy domu nr 43, problemem jest jednak zlokalizowanie tej posesji, bowiem wieś Wigancice formalnie nie istnieje. Została zlikwidowana w 1999 r. w związku z rozszerzeniem się kopalni Turów. W zasadzie tylko jeden dom pozostał niezniszczony, pozostałe popadły w ruinę; ich resztki można odnaleźć przy kwitnących na wiosnę przydomowych sadach. Wjeżdżając do Wigancic od strony Wyszkowa ujrzymy taki widok :

Skręcamy w lewo w gruntową drogę oznaczoną na zdjęciu „pomniki przyrody”, po ok.150 metrach, po lewej stronie, w zaroślach odnajdziemy ruiny domu 43. Kilka metrów obok rośnie pomnikowy dąb szypułkowy.

Obwód drzewa w pierśnicy to 444 cm, wysokość ok. 30 metrów, na pniu resztka tabliczki.

50 metrów na północny – zachód rosną dwie bliźniacze lipy drobnolistne.

Obwód pni to prawie 300 cm, wysokość ok.25 metrów; drzewa oznaczono tabliczkami.

Jako ciekawostkę można dodać, że pięknie odrestaurowana Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu, została przeniesiona olbrzymim kosztem i wysiłkiem właśnie z Wigancic Żytawskich. Obok budynku biegnie pomnikowa aleja złożona głównie z lip drobnolistnych, więcej w artykule: „Pomnikowa aleja lipowa w Zgorzelcu

Jeden komentarz do “Pomnikowe drzewa w Wigancicach Żytawskich.

Dodaj komentarz