Pomnikowa aleja lipowa w Zgorzelcu.

Zgorzelec jest przygranicznym miastem w województwie dolnośląskim, siedzibą władz gminnych i powiatowych. Na zgorzelecką zieleń miejską składają się rozległe tereny parkowe z kilkoma pomnikowymi drzewami, jednak poznawanie pomników przyrody ożywionej tego miasta rozpoczniemy od malowniczej alei lipowej. Jej początek znajduje się u zbiegu ulic L. Idzikowskiego, Dzikiej i Aleje Lipowe.

GPS  N 51°09′30.03″ , E 15°01′24.05″

O ochronie ustawowej tej alei informują nas stosowne tablice. 

Niegdyś błotnista po większych opadach gruntowa droga wzdłuż alei, zyskuje obecnie brukowaną nawierzchnię.

Aleja biegnie wzdłuż ogrodzenia hipermarketu Real i doprowadza nas do jednego z najpiękniejszych w regionie przykładów budowli łużyckich.Zagroda Kołodzieja została przeniesiona ze zlikwidowanej wsi Wigancice Żytawskie, obecnie pełni funkcję stylowej restauracji i pensjonatu. W dalszym biegu aleja przecina ruchliwą szosę nr 30 (ul. Słowiańska), prowadzącą do zjazdów z autostrady A – 4.

Aleja liczy 135 drzew, nasadzono w niej lipy drobnolistne, szerokolistne i krymskie. Obwód okazów mieści się w przedziale 63 – 365 cm, wysokość 7 – 22 m.

Ochrona pomnikowa tej grupy drzew została ustanowiona niedawno, bo w marcu 2009 r. decyzją Rady Miasta Zgorzelec. Długa na 1200 metrów aleja kończy się przy zabudowaniach Łagowa. O pozostałych pomnikach przyrody Zgorzelca można poczytać w artykule „Pomnikowe drzewa w Zgorzelcu cz. I.„.

Dodaj komentarz