Pomnikowy platan przy pałacu w Krotoszycach (pow. legnicki).

Na miejscu dzisiejszego pałacu w Krotoszycach ok. 1600 r prawdopodobnie stał niewielki zamek obronny otoczony fosą. W 1686 r. (data na kartuszu herbowym nad wejściem) budowlę przebudowano, nadając jej obecny wygląd barokowego pałacu.

Obecnie w pałacu urządza się hotel, a w byłych zabudowaniach folwarcznych funkcjonuje restauracja, spa, basen oraz część hotelowa.

Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 6 ha, jest w nim altana do imprez plenerowych, staw i urocze mostki przerzucone nad lustrem wody.

Perełką krotoszyckiego parku jest olbrzymi platan klonolistny – pomnik przyrody o okazałej koronie, z grubym konarem sięgającym niemal do ziemi.

Przed platanem ustawiono tablicę informującą o obwodzie drzewa (700 cm) oraz o jego wieku – 350 lat. Do podanego wieku tego okazu należy podejść z pewną ostrożnością – wiek najstarszych platanów w Polsce o obwodach ponad 10 m zbliża się dopiero do 300 lat („Platan Olbrzym – Chojna„, „Platan Konstytucyjny w Dobrzycy„).

O tym jak duże przyrosty na grubość osiąga platan może świadczyć fakt, że w chwili powołania go na pomnik przyrody w 1979 r. egzemplarz mierzył 510 cm w obwodzie.

Niedawno młoda para posadziła przed pałacem młodego platana klonolistnego.  To bardziej pożyteczny sposób na wyrażenie nadziei na długi związek, niż głupawe wieszanie kłódek na moście.

Dodaj komentarz