Pomniki przyrody w Dębowcu (pow. cieszyński, śląskie)

Dębowiec to duża wieś (siedziba gminy) położona w południowej części województwa śląskiego, w powiecie cieszyńskim. Charakterystyczne w krajobrazie tej miejscowości są liczne stawy hodowlane ulokowane głównie wzdłuż potoku Knajka (dopływ Wisły), pierwsze z nich założono już w XVI w. Dębowiec nie posiada znaczących zabytków; skarbem ukrytym głęboko w ziemi są eksploatowane pokłady gazu ziemnego oraz leczniczej solanki. Mieszkańcy wsi oraz odwiedzający ją turyści, mogą skorzystać z dobroci bogatej w jod solanki, przebywając w pobliżu zlokalizowanej w centrum miejscowości tężni.

tężnia solankowa w Dębowcu

tężnia solankowa na tle Urzędu Gminy Dębowiec

fragment tężni solankowej w Dębowcu

Skład chemiczny rozpylanej na tężni solanki na zdjęciu poniżej:

skład chemiczny solanki w Dębowcu

Na terenie Dębowca rośnie wiele okazałych drzew, statusem pomnika przyrody uhonorowano tu 5 dębów szypułkowych o szacunkowym wieku ok. 250 – 300 lat. Zostały one powołane do ochrony pomnikowej w grudniu 1959 r. Dąb zlokalizowany najbliżej centrum rośnie na tyłach posesji przy ul. Rzecznej, jest świetnie widoczny z ul. Skoczowskiej.

GPS N 49°48’51″ , E 18°43’27″

pomnikowy dąb rosnący przy ul. Rzecznej w Dębowcu

Drzewo mierzy w obwodzie 618 cm, wysokość okazu 23 m.

pień pomnikowego dębu rosnącego przy ul. Rzecznej w Dębowcu

W niewielkim parku otaczającym Dwór Dębowiec rośnie drugi pomnikowy dąb o obwodzie 462 cm i wysokości 24 m.

GPS N 49°48’27″ , E 18°43’18″

Dwór Dębowiecpomnikowy dąb przy Dworze Dębowiecpień pomnikowego dębu rosnącego przy Dworze Dębowiecpark przy Dworze Dębowiec - pień pomnikowego dębu

W polu, na tzw. „Dolcach”, rośnie pomnikowy dąb (w towarzystwie drugiego, mniejszego) o obwodzie 422 cm i wysokości 19 m. Drzewo jest niestety w złym stanie zdrowotnym – w koronie widoczny jest posusz, pień posiada spore ubytki, widoczny jest grzyb.

GPS N 49°48’15″ , E 18°43’27″

pomnikowy dąb w okolicy Dębowcapień pomnikowego dębu rosnącego na tzw. Dolcach

Niedaleko Dworu Dębowiec, obok zabudowań gospodarczych przy ul. Rolniczej, rośnie pomnikowy dąb o obwodzie 555 cm i wysokości 26 m. Na pniu tego okazu znajdują się chyba wszystkie generacje tabliczek z napisem „Pomnik Przyrody”

GPS N 49°48’34″ , E 18°43’22″

pomnikowy dąb rosnący przy ul. Rolniczej w Dębowcupomnikowy dąb przy ul. Rolniczej w Dębowcupień pomnikowego dębu rosnącego przy ul. Rolniczej w Dębowcuul. Rolnicza w Dębowcu - pień pomnikowego dębutabliczki na pomnikowym dębie w Dębowcu

Ostatnie pomnikowe drzewo rośnie przy ul Szkolnej na północnym krańcu wsi, obok bramy dużego gospodarstwa zlokalizowanego obok leśniczówki. Dąb mierzy w obwodzie 426 cm.

GPS N 49°49’54″ , E 18°43’40″

pomnikowy dąb przy ul. Szkolnej w Dębowcuul. Szkolna w Dębowcu - pomnikowy dąbpień pomnikowego dębu przy ul. Szkolnej w Dębowcu

Dodaj komentarz