Pomniki przyrody w Gryfowie Śląskim i Proszówce.

Gryfów Śląski jest miastem w powiecie lwóweckim (siedzibą gminy miejsko – wiejskiej), położonym na Pogórzu Izerskim, w połowie drogi między Jelenią Górą a Zgorzelcem. Wody płynącej przez miasto Kwisy, spiętrzono poniżej Gryfowa kamienną zaporą, tworząc atrakcyjne dla wędkarzy i wczasowiczów Jezioro Złotnickie. W rynku otoczonym zabytkowymi kamienicami znajduje się ratusz z charakterystyczną wieżą, w pobliżu późnogotycki kościół św. Jadwigi.

W drzewostanie parku miejskiego (wejście od ulicy Parkowej lub Partyzantów), wyróżnia się objęty ochroną pomnikową platan klonolistny.

GPS N 51°01′46.05″ , E 15°24′41.56″

Pień okazu o obwodzie 492 cm posiada u podstawy olbrzymią dziuplę.

28.02.2016 r. W ostatnim czasie platana otoczono płotkiem i stosownie oznakowano.

Ponadto powołano do ochrony pomnikowej grupę 3 cyprysików Lawsona o obwodach 110,160,152 cm (Uchwała Nr XIV/68/15 Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski z dnia 27.10.2015 r.).

Nowym pomnikiem przyrody w Gryfowie śląskim jest również okaz dębu szypułkowego rosnącego przy ul. Lwowskiej.

Pień tego drzewa mierzy w obwodzie 325 m, wysokość okazu 26 m.

Po zwiedzeniu miasta jedziemy lub idziemy zielonym szlakiem do Proszówki (kierunek na szpital), po drodze mijając piękny szpaler złożony z okazałych kasztanowców i kilku jesionów.

W Proszówce, 100 metrów przed zakładem mięsnym, odbijamy w lewo, by znakowanym szlakiem rowerowym dostać się do kaplicy Leopolda (św. Anny). Na szczycie obok malowniczej kaplicy, znajduje się głaz poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II, ponadto jest to znakomity punkt widokowy.

Wracamy do drogi i zbliżamy się do ruin zamku posadowionego na bazaltowym wzniesieniu.

Malownicze ruiny zostały niestety ogrodzone przez prywatnego właściciela i raczej nie udostępnia się ich do zwiedzania. Można i warto obejść zamek wydeptanymi w lesie ścieżkami, podziwiając przy okazji zachowany starodrzew.

W wiekowym drzewostanie otaczającym Gryfa, do pomników przyrody zaliczono tylko 2 drzewa : jesion wyniosły i klon jawor. Ze względu na brak tabliczki identyfikacja pomnikowego jesionu jest dość trudna, natomiast odnalezienie okazałego jawora nie powinno być problemem (północno – wschodnia część wzgórza).

GPS N 50°59′35.66″ , E 15°25′20.36″

Obwód okazu przekracza 300 cm, na pniu stosowna tabliczka.

 

 

 

 

 

 

Nie wiem z jakiego powodu ktoś oznaczył tabliczką średniej wielkości lipę, rosnącą na skraju zadrzewienia wzdłuż jezdni. 

Dodaj komentarz