Pomniki przyrody w gminie Lubawka.

Miejsko – wiejska gmina Lubawka leży w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kamiennogórskim. Tereny gminy rozciągają się od wschodniej części Karkonoszy do rozdzielonego Bramą Lubawską pasma Gór Kruczych i Zaworów. Gęsta sieć szlaków pieszych, rowerowych oraz ścieżek dydaktycznych, pozwala poznać nawet najbardziej odludne, a przy tym bardzo cenne przyrodniczo miejsca. Na atrakcyjność gminy wpływa również położenie przy granicy z Czechami, z tłumnie obleganymi po czeskiej stronie skalnymi miastami.

Na dość rozległym terenie gminy nie powołano zbyt wielu pomników przyrody. Przyrodę ożywioną reprezentuje 6 pomnikowych drzew, objętych ochroną jeszcze decyzją Wojewody Jeleniogórskiego z lat 1991 i 1994. Cześć z nich została już szczegółowo opisana w artykule ” Pomniki przyrody w Chełmsku Śląskim „, ale dla przypomnienia dwie fotki pomnikowego kasztanowca i lipy drobnolistnej.

W graniczącym z Chełmskiem Śląskim Błażejowie rosną kolejne pomnikowe drzewa. Pierwsze z nich – lipa drobnolistna rośnie na ogrodzie domu nr 46.

GPS  N 50°40′04.01″ , E 16°03′10.30″

Obwód pnia oznaczonego tabliczką wynosi 250 cm.

Przy sąsiedniej parceli (budynek nr 52) rośnie pierwszy z pomnikowych kasztanowców białych o obwodzie 237 cm.

Drugi kasztanowiec o obwodzie 258 cm rośnie 200 m dalej, po przeciwnej stronie drogi, w pobliżu kapliczki.

Ostatnie pomnikowe drzewo – klon jawor – rośnie w Jarkowicach przy OW Srebrny Potok.

GPS N 50°42′57.62″ , E 15°52′54.13″

Pień oznaczony tabliczką mierzy w pierśnicy 360 cm.

Przyrodę nieożywioną w gminie Lubawka reprezentują dwie formacje związane z dawnym wulkanizmem, więcej w artykule „Skała Śmierci w Okrzeszynie„.

  1. Jako mieszkaniec Lubawki dziękuje za bardzo ciekawy przegląd tutejszych pomników. Jeszcze wiele drzew w gminie zasługiwałoby, aby być pomnikami przyrody, jak choćby piękne lipy nad ul. Piaszczystą w Lubawce, jesiony i lipy w Bukówce i wiele innych. Trzeba będzie w tej kwestii pomyśleć i coś zadziałać.

    Mam takie pytanie, czy podczas swoich wypadów wyszukuje Pan również takie wiekowe drzewa nie będące pomnikami, aby docelowo zgłosić je jako nowe pomniki przyrody?

  2. Poszukiwanie nowych, wiekowych drzew ma raczej charakter przypadkowy. Owszem, jeśli trafię podczas wypadu na jakiś okazały egzemplarz, to oczywiście robię mu zdjęcie i wrzucam na bloga. Jeśli dana gmina posiada skromną ilość pomników przyrody, to wtedy uzupełniam wpis o proponowane pomniki przyrody. Tak było w przypadku artykułów np. o gminie Jeżów Sudecki czy Stara Kamienica. Nie zajmuję się osobistym zgłaszaniem drzew czy innych obiektów do ochrony pomnikowej, gdyż jest to proces żmudny i raczej kierowany do lokalnych działaczy (pomniki przyrody ustanawia w drodze uchwały rada gminy).

Dodaj komentarz