Pomniki przyrody w Rościnie (gm. Myślibórz).

Rościn to mała wieś położona 7 km od centrum Myśliborza (woj. zachodniopomorskie). Znajduje się tutaj kilka ciekawych obiektów turystycznych, zlokalizowanych w pobliżu klasycystycznego kościoła  p.w. Św. Rocha z 2 połowy XVIII w.

Obok znajduje się użytkowany wiejski cmentarz, a zaraz za nim stary poniemiecki, pokryty kobiercem z bluszczu.

Po przeciwnej stronie drogi kolejny cenny zabytek – ruiny romańskiego kościoła z przełomu XIII/XIV w., obecnie poddawane pracom zabezpieczającym.

W pobliżu stoi barokowy pałac wybudowany w 2 połowie XVIII w. przez rodzinę von Bredow, przebudowany w 2 połowie XIX w. Niestety obiekt jest w znacznym stopniu zdewastowany i mimo planów odbudowy, nie widać żadnych działań w tym kierunku.

Do pałacu przylega zaniedbany park o powierzchni ok. 8 ha, w którym wiele drzew osiągnęło wymiary pomnikowe. Status pomnika przyrody posiadają dwa drzewa: lipa drobnolistna i dąb bezszypułkowy. Pomnikowa lipa rośnie na tyłach pałacu.

Okaz mierzy 470 cm w obwodzie, wysokość lipy 25 metrów.

Niedaleko lipy rośnie potężny platan klonolistny o obwodzie 504 cm.

3 kolejne platany o obwodach 300, 321, 363 cm rosną przy budynku mieszkalnym, do którego prowadzi parkowa ścieżka obok stawu.

Z tego miejsca widać już pomnikowy okaz dębu o obwodzie 520 cm i wysokości 27 m.

Pomnikiem przyrody nieożywionej jest głaz narzutowy o nazwie „Klickstein” (Diabelski Kamień), zlokalizowany przy polnej drodze do Chłopowa. Będzie on tematem kolejnego artykułu.

1 komentarz do “Pomniki przyrody w Rościnie (gm. Myślibórz).

  1. W Roscinie pracowalam w szkole maz byl kierownikiem byly to lata 60 -te szkola byla nowa na pietrze byly 3 mieszkania mielismy ogrodek. Bylismy mlodzi pelni zapalu.Bylo mile grono pedagogiczne nie wiem kto z naszego grona zyje. Mam zamiar odwiedzic Roscin chociaz juz nikt nas tam nie pamieta.Jestem sama milo by bylo spotakc kolezanki wiem ze kolega nie zyje a jego zona przeniosla sie do Mysliborza bede sie starala ja odnalezc.W kosciele w Roscinie odbyl sie chrzest naszego syna.Mam wiele milych wspomnien i nadzieje ze znajde ucznia ktory nas pamieta.Do zobaczenia pozdrawiam Elzbieta

Dodaj komentarz