Zamkowe Skały k. Złotego Lasu.

Choć Góry Czarne stanowią północno – wschodni człon Gór Wałbrzyskich, zbudowane są prawie w całości z gnejsów i migmatytów charakterystycznych dla sąsiednich Gór Sowich. Na krańcu Gór Czarnych, ponad doliną Złotego Potoku, wznosi się Zamkowa Góra 480 m.n.p.m. Na jej północno – zachodnim , stromym zboczu znajduje się Zamkowa Skała, chroniona jako pomnik przyrody nieożywionej.

Nazwa sugeruje podobieństwo tej grupy skalnej do warowni, zamku.

Zamkowa Góra znajduje się w pobliżu zielonego szlaku, biegnącego z Zagórza Śląskiego do Złotego Lasu. Zmotoryzowani muszą jechać lokalną drogą między Złotym Lasem a  Dziećmorowicami pod Wałbrzychem. Droga biegnie wzdłuż Rusinowskiego Potoku (Złotego Potoku); w miejscu gdzie przechodzi na drugą, lewą stronę jezdni, należy zaparkować pojazd i wspinać po bardzo stromym zboczu. Jeśli po 150 metrach nie zrezygnujemy, ujrzymy z bliska omawianą formację skalną.

Jak wspomniałem wcześniej Zamkowa Skała zbudowana jest z silnie pofałdowanych gnejsów. Tutejsze gnejsy powstały prawie 500 mln lat temu, w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury panującej na głębokości 30 – 40 km.

Ciekawe wzory na gnejsach, można również poobserwować na rumowisku skalnym poniżej pomnikowej formacji skalnej.

Dodaj komentarz