Najstarsza wierzba biała w Polsce.

Najstarsza wierzba biała w Polsce ( wg C. Pacyniaka „Najstarsze drzewa w Polsce”) rośnie w Jeleniej Górze – Sobieszowie, na posesji przy ulicy Żabia 7.

Jej wiek w 1984 r  C. Pacyniak ocenił na 164 lata, więc w 2012 roku wiek omawianej wierzby wynosi 192 lata.

Obwód tego pomnikowego drzewa wynosi 605 cm, na wysokości ok. 2 metrów pień rozdziela się na trzy przewodniki.

Powyższe zdjęcia ilustrują stan okazu z listopada 2011 r. Wiosną 2012 r. drzewo, prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa zostało bardzo mocno przycięte, pozbawione całkowicie korony.

Odrastające młode gałązki, całkowicie przysłaniają teraz okazały pień.

Najstarsza wierzba biała w Polsce  jest od 1991 r. chroniona jako pomnik przyrody ożywionej.

Poniżej aktualne zdjęcie wierzby wykonane 18.10.2019 r. Drzewo mimo sędziwego wieku znakomicie odbudowało aparat asymilacyjny.

zdjęcie wierzby wykonane 18.10.2019 r.

8 komentarz do “Najstarsza wierzba biała w Polsce.

  1. Oczom nie wierzę. Kto pozwolił na zniszczenie tego drzewa! Od kilku lat obowiązują przepisy zabraniające takiego barbarzyństwa!!! Zalecam zgłoszenie urzędowi gminy. Ręce opadają co zrobili bezmyślni troglodyci z tego niegdyś pięknego drzewa.

    • Drzewo jest całe i zdrowe, bardzo ladnie odrosło! Zostalo ogołocone z wielu powodów, chociaybz dlatego, że trafił je piorun i gdyby nie opędzlowanie go do stanu jaki widać na zdjęciach, mogło by niewyrobić z regeneracją (cały zabieg był ralizowany przy nadzorze konserwatora zabytków – wiem, mieszkam w okolicy)

    • po uderzeniu pioruna jeden z poteznych konrow runal na balkon budynku stojacego z tylu! Konar ten zniszczyl rowniez czesciowo dach tego budynku. Konserwator zabytkow wydal zgode na 'przyciecie’ drzewa. Obecnie odroslo bardzo ladnie (w koncu to wierzba!), jesli chcesz podaj maila, wysle aktualne zdjecia (mieszkam praktycznie vis a vis, wiec moge cyknac!)

  2. Zgoda, że wierzba pięknie regeneruje po ostrym cięciu, ale mowa tutaj o najważniejszej wierzbie w Polsce! Korona odrośnie, ale rany będą gnić! Dziwię się, że konserwator wydał zgodę na ogłowienie!!

Dodaj komentarz