Dąb szypułkowy „Chrobry” w Piotrowicach.

Najstarszy dąb szypułkowy w Polsce rośnie w pobliżu Piotrowic, niedaleko granicy oddzielającej województwa dolnośląskie i lubuskie. Choć najprościej trafić do niego z Piotrowic ( gmina Przemków, dolnośląskie ), to terytorialnie dąb rośnie w woj. lubuskim, miejscowość Szprotawka. Jadąc od strony Szprotawy drogą nr 12 w kierunku Przemkowa  napotkamy taką tablicę.

Wjeżdżamy do Piotrowic, przed ” Zajazdem Przy Chrobrym ” skręcamy w prawo i jedziemy do granicy lasu. Tam zostawiamy auto i kierujemy się kolejnym drogowskazem do sędziwego dębu.

Po 200 – metrowym spacerku trafiamy na ogrodzony płotkiem teren ze stolikami i ławkami, na którym rośnie robiący olbrzymie wrażenie dąb Chrobry.

Pień tego potężnego drzewa mierzy 992 cm i jest pusty w środku. Objętość drzewa 90 m³ jest największa wśród polskich dębów.

Żołędzie ” Chrobrego ” zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II w 2004 r. podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. Wyhodowano z nich 500 sadzonek, posadzono w różnych miejscach w Polsce jako tzw. dęby papieskie. Jeden z takich dębów rośnie w Krzeszowie (Pomniki przyrody w Krzeszowie).

Liczący sobie ok. 760 lat Chrobry jest wg oficjalnych informacji Lasów Państwowych najstarszym dębem szypułkowym w Polsce. W 2000 r. pojawiła się informacja o dębie Bolesław liczącym ok. 800 lat i 690 cm obwodu, czyli starszym od Chrobrego o 50 lat. Nawet jeśli to prawda (lokalny patriotyzm nie pozwala mi przyjąć tego do wiadomości), to Chrobry i tak warty jest odwiedzenia i podziwiania.

14.02.2016 r. Autorzy wspaniałej publikacji  „Drzewa Polski” Wydawnictwo Naukowe PWN 2016 r. uważają, że nie istnieją żadne naukowe przesłanki potwierdzające 800 – letni wiek „Bolesława”. Szacowany przez autorów wiek to ok. 400 lat.

18 listopada 2014 dąb „Chrobry” został podpalony przez jakiegoś debila. O tym czy drzewo przeżyło dowiem się dopiero na wiosnę.

08.06.2015 r. „Chrobry” żyje !!! Wola życia tego dębu jest olbrzymia i mimo poważnych uszkodzeń po pożarze, na koronie tego drzewa zielenią się świeże liście. Wprawdzie teren wokół pomnikowego dębu ogrodzono wysokim płotem uniemożliwiającym bliższe podejście, to może uchroni go przed zakusami popieprzonych piromanów. Więcej aktualnych zdjęć „Chrobrego” w artykuleDąb „Chrobry” po pożarze w 2014 r.

  1. Staram się pisać dwa artykuły na tydzień, ale nie zawsze to jest możliwe. Wykonanie i obróbka zdjęć jest chyba najłatwiejsza (choć w niektóre miejsca jechałem 3 razy). Moje wpisy nie są tworzone metodą „kopiuj – wklej”, co jest niestety plagą internetową, ale na rzetelnym przejrzeniu dostępnych amatorowi publikacji i próby stworzenia zrozumiałej treści. Dlatego najpierw sam muszę zrozumieć sens ochrony danego obiektu (szczególnie gdy temat dotyczy geologii), poprzedzony przeszukiwaniem zasobów działu regionalnego w bibliotece,czasopism czy internetu. Cieszy mnie że moja praca się komuś przydaje i potrafi to docenić. Zapraszam do czytania. Mareke.

Dodaj komentarz