Odsłonięcie zwietrzelin granitowych w Miłkowie.

Jadąc szosą z Jeleniej Góry do Karpacza, kilometr przed skrzyżowaniem z drogą 366 Miłków – Kowary, znajduje się Karczma Skalna. Nie piszę tego by reklamować lokal, lecz dlatego, że jest to najprostszy opis lokalizacji ciekawego pomnika przyrody nieożywionej.

Na tyłach rzeczonej restauracji znajdują się odsłonięcia zwietrzelin granitowych, wykonane w latach 70 – tych w celu adaptacji terenu do celów budowlanych.

Wg. A. Jahna ( 1962 r. ) granitowe skałki Karkonoszy powstały w dwóch etapach : pierwszy obejmował głębokie, selektywne wietrzenie jeszcze pod powierzchnią gruntu, drugi – usunięcie zwietrzeliny i odsłonięcie niezwietrzałych trzonów w postaci baszt murów lub kulistych głazów. Koncepcja ta uzyskała znakomite potwierdzenie właśnie na tym stanowisku.

Na sztucznym odsłonięciu można zaobserwować lity, niezwietrzały jeszcze granit, otoczone zwietrzeliną granitowe bloki oraz wypreparowane przez wypłukanie luźnych frakcji ” gotowe ” już skałki.

Odsłonięcie zwietrzelin granitowych w Miłkowie jest od 2004 r. decyzją Wojewody Dolnośląskiego pomnikiem przyrody nieożywionej. Stanowisko znajduje się na terenie prywatnym, dlatego zwiedzanie jest możliwe po uzyskaniu zgody właścicieli.

Dodaj komentarz