Pomnikowy głaz w gminie Turawa (opolskie).

Jezioro Turawskie to rozległy zbiornik zaporowy na Małej Panwi o powierzchni 24 km², położony kilkanaście kilometrów na wschód od Opola. Zbiornik budowano w latach 1933 – 1939 aby umożliwić regulację poziomu wody na Odrze oraz w celach rekreacyjno – wypoczynkowych. Do usypania wału pobierano kopalinę z pobliskich wyrobisk, które po zalaniu utworzyły Jezioro Średnie i Małe (przylegają od południa do Jeziora Turawskiego). W 1936 roku, w trakcie prac przy budowie zbiornika, odnaleziono sporej wielkości głaz narzutowy. Decyzją kierownictwa budowy został on przetransportowany poza obręb jeziora. Obecnie leży pomiędzy Jeziorem Turawskim Dużym a Jeziorem Średnim, na północ od miejscowości Niwki (gmina Turawa).

GPS N 50°42′44.2″ , E 18°05′58.2″

Głaz jest łatwy do odnalezienia, ponieważ znajduje się kilka metrów od szlaków turystycznych (niebieskiego, zielonego i żółtego) poprowadzonych wzdłuż Jeziora Turawskiego.

Obwód pomnikowego eratyku wynosi 520 cm, długość 163 cm i wysokość 100 cm. Zbudowany jest z różowego granitu skandynawskiego przywleczonego w plejstocenie przez lodowiec.

Opisywany głaz jest pomnikiem przyrody nieożywionej od 2 lipca 1955 r., na jego powierzchni widoczny jest ślad po tabliczce.

08.04.2018 r. Przed kilkoma dniami regionalne serwisy podały informację o zaginięciu eratyku. Ponoć głazu nie widziano już pod koniec marca. Sprawę bada policja.

    • Nie jesteś w tych odczuciach odosobniony. Ludzie od dawna uznawali te głazy jako coś „obcego” i dorabiali legendy o diabelskim pochodzeniu tych głazów. Ma to swoje odzwierciedlenie w nazwach owych narzutniaków, składające się najczęściej z kombinacji słów: „czartowski”, „czarci”, „diabelski”, „diabli”, „szatański”, „piekielny” – „kamień”, „głaz”, „skała”.

  1. Tu znowu pokutuje brak właściwego oznakowania pomnika przyrody. Gdyby było, może by się ktoś zreflektował, że czyni coś karalnego. Według mojej wersji zdarzeń 5-6 znudzonych osiłków przekaturlało głaz do jeziora.

Dodaj komentarz