Pomnikowe dęby we wsi Wysoka (gm. Nowogród Bobrzański, lubuskie).

Wysoka to wieś położona na prawym brzegu Bobru, w północno – zachodniej części gminy Nowogród Bobrzański (pow. zielonogórski, lubuskie). We wsi znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus z XIV w., przebudowany w XIX w. Budowlę wzniesiono z kamienia z dodatkiem cegły oraz rudy darniowej.

Obok świątyni znajduje się ogrodzony plac zabaw (widoczny w dolnej części pierwszego zdjęcia), wzdłuż jego płotu biegnie gruntowa droga, przy której znajduje się grupowy pomnik przyrody – skupienie 6 dębów szypułkowych o obwodach 635, 435, 370, 455, 500, 560 cm. Pierwszy dąb rośnie przy zakręcie drogi, ok. 150 m od ul. Bogaczowskiej.

Drugi okaz rosnący kilkanaście metrów obok, znajduje się w równie opłakanym stanie, jak płot który go otacza.

Trzeci dąb stoi na łące, kilka metrów od drogi. Jego pień gęsto porasta bluszcz pospolity.

Kolejny dąb o najmniejszym obwodzie, rośnie przy drugim zakręcie drogi, 30 m za strumieniem.

Piąty okaz to wysoki na prawie 30 m dąb, z charakterystyczną blizną na pniu.

Ostatni dąb rośnie przy rozwidleniu dróg otoczony walącym się płotkiem.

Odległość między pierwszym a ostatnim dębem w grupowym pomniku przyrody wynosi ok. 240 m. 1600 m w linii prostej na zachód od grupy pomnikowych dębów rośnie dąb „Kazik” opisany w poprzednim artykule. Aby do niego trafić trzeba przejechać przez mosty na Bobrze i na Kanale Dychowskim i skręcić w drogę do Nowogrodu Bobrzańskiego. Pomnikowy dąb ujrzymy po prawej stronie, po przejechaniu 200 m.

Jeden komentarz do “Pomnikowe dęby we wsi Wysoka (gm. Nowogród Bobrzański, lubuskie).

Dodaj komentarz