Pomnikowy dąb z Grodkowa (pow. brzeski, opolskie).

Grodków to miasto w powiecie brzeskim (woj. opolskie) mogące się poszczycić bardzo długą historią. Prawa miejskie otrzymał już w 1268 r i ponownie w 1276 r. Na przełomie XIII i XIV w. miasto otoczono murami obronnymi z czterema bramami wjazdowymi. Do czasów współczesnych zachowała się wieża Bramy Ziębickiej i wieża Bramy Lewińskiej, będące razem z fragmentami murów miejskich najstarszymi zabytkami Grodkowa.

Brama Ziębicka w GrodkowieBrama Lewińska w GrodkowieGrodków - Brama Lewińska

W różowym budynku (widocznym po prawej stronie zdjęcia powyżej) urodził się Józef Elsner – nauczyciel Fryderyka Chopina.

miejsce narodzin Józefa Elsnera

Pomnik tego wybitnego muzyka znajduje się na grodkowskim rynku, przed budynkiem ratusza.

ratusz w GrodkowieGrodków - pomnik Józefa Elsnera

W mieście znajduje się tylko jedno drzewo objęte ochroną pomnikową, choć potencjalnych kandydatów na to wywyższenie jest znacznie więcej. Wspomnianym pomnikiem przyrody jest dąb szypułkowy, rosnący na tyłach budynku Ośrodka Kultury i Rekreacji, przy ul. Kasztanowej 16.

Grodków - pomnikowy dąbpomnikowy dąb z Grodkowapomnikowy dąb na tyłach Domu Kultury w Grodkowie

Drzewo mierzy w obwodzie 465 cm, wysokość okazu 22 metry, szacunkowy wiek 250 – 300 lat. 

Grodków - pień pomnikowego dębupień pomnikowego dębu z Grodkowa

Niestety, część pnia została zaatakowana przez pasożytujące grzyby, przyczyniające się do szybszego rozkładu tkanki drzewnej i osłabienia drzewa.

Grodków - uszkodzenia na pniu pomnikowego dębu

Trochę bardziej oddalony od budynku Domu Kultury jest okazały cis pospolity, o pięknym drzewiastym pokroju. To niepozorne drzewo może być równie stare jak pomnikowy dąb.
okazały cis na tyłach Domu Kultury w GrodkowieGrodków - pień okazałego cisa

Grupa ciekawych cisów pospolitych rośnie po wewnętrznej stronie murów obronnych, w okolicy ruin kościoła ewangelickiego, przy ul. Władysława Jagiełły.

okazałe cisy przy murach obronnych Grodkowa

Dodaj komentarz