Pomniki przyrody w Mikolinie (gm. Lewin Brzeski, opolskie).

Mikolin to wieś położona na lewym brzegu Odry (niedaleko ujścia Nysy Kłodzkiej), w gminie Lewin Brzeski, w województwie opolskim. Nieopodal wioski znajduje się most na Odrze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 458 do Popielowa, wybudowany w 1999 r. Poprzedni został wysadzony przez Niemców w styczniu 1945 r. w związku z nadciągającym frontem. Przeprawiający się przez rzekę żołnierze radzieccy ponieśli spore straty, poległym podczas forsowania Odry poświęcono wybudowany w 1945 r. pomnik, budzący obecnie spore kontrowersje.

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w MikolinieMikolin - Pomnik Żołnierzy Radzieckich

Na północno – zachodnim krańcu wsi znajduje się rokokowy dwór wybudowany w 1771 r. dla barona Jana Fryderyka von Sauer, obecnie należący do prywatnego właściciela.

Mikolin - pałac z pomnikowymi cisami

Po obu stronach kamiennego tarasu ze schodami znajdują się skupiska cisów pospolitych, od sierpnia 2002 r. chronionych w formie pomnika przyrody .

Mikolin - grupa pomnikowych cisów przed pałacem

pomnikowe cisy przed pałacem w MikolinieMikolin - pomnikowe cisy przed pałacemgrupa pomnikowych cisów przed pałacem w Mikolinie

Przed cisami, na lewo od schodów, ustawiono tablicę. Z jej treści wynika, że pomnikowe krzewy mierzą w obwodzie średnio 100 cm (co raczej nie jest prawdą), wysokość okazów to 5,5 metra, wiek ok. 100 lat.

Mikolin - tablica przed pomnikowymi cisamiMikolin - treść tablicy przed pomnikowymi cisamiMikolin - pień pomnikowego cisaMikolin - pnie pomnikowych cisówMikolin - poskręcane pnie pomnikowych cisów

Warty uwagi (i być może ochrony pomnikowej) jest krótki szpaler kasztanowców, rosnących prostopadle do fasady dworu.

szpaler kasztanowców przed pałacem w Mikolinie

 Za pałacem znajduje się zdziczałe założenie parkowe. Najokazalszym drzewem jest sędziwy dąb szypułkowy, rosnący 10 metrów od gruntowej drogi, będącej przedłużeniem ulicy Zamkowej. 

GPS N 50°47′34.9″, E 17°41′32.8″

Mikolin - pomnikowy dąb na krańcu wsipomnikowy dąb w Mikoliniepomnikowy dąb z MikolinaMikolin - pomnikowy dąb szypułkowy

Według tablicy znajdującej się na pniu drzewa od strony parku dąb mierzy w obwodzie 410 cm, wysokość okazu to 31 metrów, szacowany wiek – 158 lat. Jednak pomiar wykonany w lutym 2020 r. dał wynik 471 cm, czyli przez 18 lat drzewo zyskało w pierśnicy 61 cm.

Mikolin - tablice na pomnikowym dębieMikolin - pień pomnikowego dębu

Dodaj komentarz