Lipa Wolności z Wodzicznej (gm. Trzcinica, wielkopolskie).

Szadzenie drzew na pamiątkę ważnej uroczystości ma długą historię. Na początku XX w. najważniejszym wydarzeniem dla Polaków było odzyskanie niepodległości. By uczcić ten historyczny sukces, w 1918 i 1928 r. sadzono pamiątkowe drzewa. O „Dębach Wolności” pisałem w artykule „Dąb Wolności w Wielgomłynach„, bohaterką dzisiejszego wpisu będzie lipa drobnolistna rosnąca we wsi Wodziczna (gm. Trzcinica, pow. kępiński, woj. wielkopolskie). „Lipa Wolności” rośnie na zachodnim krańcu miejscowości, przy drodze do Ignacówki Drugiej.

GPS N 51°08′37.4″ , E 18°02′04.2″

Wodziczna - pomnikowa Lipa Wolności

Drzewo to zostało uroczyście posadzone 11 listopada 1928 r. przez mieszkańców wsi i okolic w 10-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wodziczna - Lipa Wolności

Lipa Wolności z WodzicznejWodziczna - pomnikowa lipa

Uchwałą nr VI/ 41/ 03 Rady Gminy Trzcinica z dnia 28.03.2003 r. lipa z Wodzicznej została uznana za pomnik przyrody. Pień drzewa na wysokości 3 – 4 m rozdziela się na kilka grubych konarów. Okaz charakteryzuje się dobrym stanem zdrowotnym, niepokojące jest masowe zasiedlenie lipy przez pluskwiaka Oxycarenus lavaterae (Skupieniec lipowy).

Wodziczna - pień Lipy WolnościWodziczna - pień pomnikowej lipy

W chwili powoływania do ochrony pomnikowej lipa mierzyła w obwodzie 420 cm. Pomiar dokonany przez Pawła Lenarta w maju 2020 r. dał wynik 514 cm, wysokość okazu 17 metrów, wiek ponad 100 lat – przy założeniu że sadzono kilkunastoletnie drzewo.

Wodziczna - pomiar pomnikowej lipy

Wyraźnie widać, że mieszkańcy Wodzicznej dbają o swoją lipę. Drzewo otoczono płotem, właściwie oznakowano tabliczką „Pomnik Przyrody”, podparto jeden z głównych konarów, zabezpieczając go przed obłamaniem.

Wodziczna - podpora pomnikowej lipypodpora Lipy Wolności w Wodzicznej

„Lipę Wolności” z Wodzicznej zgłoszono do konkursu „Drzewo Roku 2020” organizowanym przez Klub Gaja. Zapraszam do głosowania http://www.drzeworoku.pl/?tree=11#section-7

Dodaj komentarz