Bolków to miasto leżące w powiecie jaworskim, na pograniczu Gór Kaczawskich i Podgórza Bolkowskiego. Znajduje się tu ważny węzeł dróg o znaczeniu międzynarodowym, w mieście krzyżują się drogi krajowe nr 3 i 5. Największą atrakcją turystyczną Bolkowa jest górujący nad miastem średniowieczny zamek. Warownię wybudowano pod koniec XIII w. na wzgórzu o wysokości 396 m n.p.m. Obecnie jest jednostką muzealną, udostępnioną do zwiedzania.
Do niedawna Bolków należał do niechlubnego grona dolnośląskich gmin wyróżniających się brakiem pomników przyrody. Taki stan rzeczy nie wynikał z niedostatku drzew godnych ochrony, zabrakło pewnie aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej i dobrej woli władz gminnych. Z lektury artykułu autorstwa Roberta Sobolewskiego, Marii Ostrowskiej – Dudys i Marka Janasa pt. „Wartość przyrodniczo-historyczna osobliwości dendrologicznych Bolkowa na Dolnym Śląsku” (Nauka Przyroda Technologie 11 (4) z 2017 r., strony 343-354) wynika, że do ochrony pomnikowej w mieście kwalifikuje się przynajmniej kilkanaście egzemplarzy drzew. Pokłosiem tego opracowania było wyznaczenie edukacyjnej ścieżki dendrologicznej w Bolkowie oraz nadanie statusu pomnika przyrody kasztanowcowi zwyczajnemu w unikalnej odmianie Laciniata (Uchwała nr XX/140/20 Rady Miejskiej w Bolkowie z dnia 30 czerwca 2020 r.).
Drzewo zlokalizowane jest na ogrodzonym terenie wokół budynku przy ul. Księcia Bolka 8 w Bolkowie (dawna szkoła katolicka), naprzeciw parkingu pod zamkiem.
GPS N 50°55′13.9″ , E 16°05′53.8″
Obok drzewa ustawiono tablice wspomnianej wyżej ścieżki dydaktycznej – większa zawiera ogólne informacje o budowie drzew i krzewów, druga – mniejsza (prezentowana wyżej) – opisuje pomnikowy egzemplarz.
Kasztanowiec o oficjalnym imieniu „Bolko” nie imponuje rozmiarami – 188 cm obwodu pierśnicowego to wynik raczej przeciętny.
Podstawą do nadania statusu pomnika przyrody temu kasztanowcowi jest niezwykła rzadkość występowania tej odmiany. To jedyny taki wiekowy okaz odnaleziony na Dolnym Śląsku. Kasztanowce „Laciniata” rzadko dorastają do 10 m wysokości – „Bolko” wybił się na ok. 15 metrów. Unikalną cechą tej odmiany jest bardzo mocno zredukowana blaszka liściowa, często niemal do samych głównych nerwów (prawie każdy liść jest inny).
Mam nadzieję, że kasztanowiec z Bolkowa nie pozostanie długo jedynym pomnikiem przyrody w gminie i wkrótce Rada Miejska powoła do ustawowej ochrony nowe okazy drzew.
Zamek znam, ale o kasztanowcu nie słyszałem, a szkoda, bo bym sobie przy okazji zobaczył.