Pomnikowy kasztanowiec z Bolkowa (pow. jaworski, dolnośląskie).

Bolków to miasto leżące w powiecie jaworskim, na pograniczu Gór Kaczawskich i Podgórza Bolkowskiego. Znajduje się tu ważny węzeł dróg o znaczeniu międzynarodowym, w mieście krzyżują się drogi krajowe nr 3 i 5. Największą atrakcją turystyczną Bolkowa jest górujący nad miastem średniowieczny zamek. Warownię wybudowano pod koniec XIII w. na wzgórzu o wysokości 396 m n.p.m. Obecnie jest jednostką muzealną, udostępnioną do zwiedzania.

zamek w Bolkowiezamek Bolków Do niedawna Bolków należał do niechlubnego grona dolnośląskich gmin wyróżniających się brakiem pomników przyrody. Taki stan rzeczy nie wynikał z niedostatku drzew godnych ochrony, zabrakło pewnie aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej i dobrej woli władz gminnych. Z lektury artykułu autorstwa Roberta Sobolewskiego, Marii Ostrowskiej – Dudys i Marka Janasa pt. „Wartość przyrodniczo-historyczna osobliwości dendrologicznych Bolkowa na Dolnym Śląsku” (Nauka Przyroda Technologie 11 (4) z 2017 r., strony 343-354) wynika, że do ochrony pomnikowej w mieście kwalifikuje się przynajmniej kilkanaście egzemplarzy drzew. Pokłosiem tego opracowania było wyznaczenie edukacyjnej ścieżki dendrologicznej w Bolkowie oraz nadanie statusu pomnika przyrody kasztanowcowi zwyczajnemu w unikalnej odmianie Laciniata (Uchwała nr XX/140/20 Rady Miejskiej w Bolkowie z dnia 30 czerwca 2020 r.).

Bolków - tablica opisująca pomnikowy kasztanowiec

Drzewo zlokalizowane jest na ogrodzonym terenie wokół budynku przy ul. Księcia Bolka 8 w Bolkowie (dawna szkoła katolicka), naprzeciw parkingu pod zamkiem.

GPS N 50°55′13.9″ , E 16°05′53.8″

Bolków - pomnikowy kasztanowiec jesienią

Bolków - pomnikowy kasztanowiec latem

Bolków - widok pomnikowego kasztanowca od strony północnejBolków - pomnikowy kasztanowiec w odm. strzępolistnej

Obok drzewa ustawiono tablice wspomnianej wyżej ścieżki dydaktycznej – większa zawiera ogólne informacje o budowie drzew i krzewów, druga – mniejsza (prezentowana wyżej) –  opisuje pomnikowy egzemplarz.

Bolków - tablica ścieżki dydaktycznej

Kasztanowiec o oficjalnym imieniu „Bolko” nie imponuje rozmiarami – 188 cm obwodu pierśnicowego to wynik raczej przeciętny.

Bolków - pomnikowy kasztanowiec

pień pomnikowego kasztanowca z Bolkowa

Podstawą do nadania statusu pomnika przyrody temu kasztanowcowi jest niezwykła rzadkość występowania tej odmiany. To jedyny taki wiekowy okaz odnaleziony na Dolnym Śląsku. Kasztanowce „Laciniata” rzadko dorastają do 10 m wysokości – „Bolko” wybił się na ok. 15 metrów. Unikalną cechą tej odmiany jest bardzo mocno zredukowana blaszka liściowa, często niemal do samych głównych nerwów (prawie każdy liść jest inny).

liście kasztanowca w odm. strzępolistnej

liście kasztanowca w odmianie strzępolistnej

liście kasztanowca w odm. Laciniata

Mam nadzieję, że kasztanowiec z Bolkowa nie pozostanie długo jedynym pomnikiem przyrody w gminie i wkrótce Rada Miejska powoła do ustawowej ochrony nowe okazy drzew.

Jeden komentarz do “Pomnikowy kasztanowiec z Bolkowa (pow. jaworski, dolnośląskie).

Dodaj komentarz