„Dęby na Mogile” w Ruszkowie Pierwszym (gm. Kościelec, wielkopolskie).

6 km na południe od centrum Koła położona jest miejscowość o nazwie Ruszków Pierwszy (pow. kolski, wielkopolskie). We wsi, niedaleko skrzyżowania ulic Dębowej i Leśnej, znajduje się niewielki pagórek z parą niezwykle malowniczych dębów o nazwie „Dęby na Mogile”.

GPS  N 52°09′06.2″, E 18°38′54.8″

Ruszków Pierwszy - skrzyżowanie ulic Dębowej i LeśnejDęby na Mogile - widok od południaDęby na Mogile - widok od północyDęby na Mogile - widok od wschodu

Pierwotnie na górce rosły dwa okazałe dęby szypułkowe ustanowione pomnikami przyrody już w 1957 r. Niestety jeden okaz usechł i został wycięty, ale jego rolę dzielnie przejął dąb o obwodzie prawie 400 cm.

Ruszków Pierwszy - Dęby na Mogile

Grubszy egzemplarz – o statusie pomnika przyrody – mierzy w obwodzie 676 cm, wysokość drzewa 17 metrów.

pomnikowy dąb z Ruszkowa PierwszegoRuszków Pierwszy - pomiar obwodu pomnikowego dębu

Charakterystyczne dla tego dębu są masywne napływy korzeniowe, typowe dla drzew rosnących na zboczu, a nie na w miarę płaskiej powierzchni.

Ruszków Pierwszy - pień pomnikowego dębu o obwodzie 676 cmRuszków Pierwszy - Paweł Lenart przed pomnikowym dębem

Sporej wielkości konar odłamał się od korony i wisi na resztkach włókien, dlatego przy bliższym podziwianiu okazu należy zachować ostrożność – przypomną nam o tym tablice umieszczone u podstawy pagórka.

Ruszków Pierwszy - pień pomnikowego dębuRuszków Pierwszy - tablica ostrzegawcza przed pomnikowym dębem

Kilka słów należy się również drugiemu, mniejszemu okazowi dębu, który powinien także zostać objęty ochroną pomnikową. Jego obwód – ok. 390 cm spełnia kryteria ujęte w ministerialnym rozporządzeniu.

Ruszków Pierwszy - dąb o obwodzie 390 cmRuszków Pierwszy - pień dębu o obwodzie 390 cm

„Dęby na Mogile” opisał szerzej na swoim blogu Paweł Lenart – zapraszam do lektury tego artykułu.

Dodaj komentarz