Miłośnikom i poszukiwaczom najstarszych i najokazalszych polskich drzew Sulechów (pow. zielonogórski, lubuskie) znany jest głównie z najgrubszej w kraju morwy białej oraz słynnym sosnom: „Rzepicha” i „Waligóra” rosnących w okolicznych wsiach. Niewiele osób wie, że w mieście znajduje się jeszcze jedno interesujące drzewo, rekordowe pod względem grubości w skali regionu i kraju. Jest nim rzadki okaz cypryśnika błotnego o statusie pomnika przyrody, zlokalizowany w centrum Sulechowa na skwerze przy alei Niepodległości, 100 m na północ od Bramy Krośnieńskiej (Piastowskiej).
GPS N 52°05′10.2″ , E 15°37′22.4″
Cypryśnik charakteryzuje się dobrym stanem zdrowotnym; od strony wschodniej widoczna jest sporej wielkości blizna po wyłamanym konarze.
Drzewo otoczono niewysokim, drewnianym płotem, pień okazu oznakowano typową w gminie Sulechów tabliczką.
Ujęty na tabliczce obwód jest błędny, cypryśnik w chwili powołania (2006 r.) na pomnik przyrody mierzył już 370 cm. Obwód zmierzony w październiku 2022 r. wynoszący 418 cm lokuje sulechowski cypryśnik w czołówce najokazalszych egzemplarzy tego gatunku w Polsce!
Cechą charakterystyczną dla cypryśnika błotnego jest wykształcanie korzeni oddechowych (pneumatoforów) gdy rośnie na podmokłym podłożu. Pod koroną sulechowskiego okazu znajdziemy dwa pneumatofory wystające z ziemi na kilkanaście centymetrów.
Drzewo to opisał również Paweł Lenart na swoim blogu – zapraszam do lektury artykułu, pozostałe pomnikowe drzewa w Sulechowie opiszę w kolejnym wpisie.