Dukla jest miastem położonym w Beskidzie Niskim, na lewym brzegu Jasiołki (dopływ Wisłoki). Miejscowość jest siedzibą gminy miejsko – wiejskiej w powiecie krośnieńskim, w województwie podkarpackim. Mimo ogromnych zniszczeń we wrześniu 1944 r. w Dukli zachowało się wiele zabytków: zamek przebudowany na pałac, kościół pw. św. Marii Magdaleny, stare cmentarze, kościół i klasztor pw. św. Jana z Dukli.
Do klasztoru ojców bernardynów przylega obszerny ogród, w jego południowo – zachodnim narożniku, nad brzegiem niewielkiego stawu, rośnie dąb szypułkowy posiadający status pomnika przyrody.
GPS N 49°33’33″ , E 21°40’51.7″
Drzewo mierzy w obwodzie 560 cm, wysokość dębu 25 metrów; pień nie został oznakowany typową tabliczką, ale w pobliżu drzewa ustawiono dużą tablicę. Obwód dębu podany na tej tablicy jest mocno nieaktualny – dotyczy czasu w którym powoływano okaz do ochrony pomnikowej, czyli 1983 r.
Zwiedzając zespół klasztorny warto zwrócić uwagę na rosnący na parkingu Dąb Papieski – potomek słynnego Chrobrego – wyhodowany z żołędzi poświęconych w 2004 r. przez Jana Pawła II.
Wzdłuż pobliskiego Traktu Węgierskiego (DK 19) rosną obsadzone alejowo okazałe robinie białe, ponoć to najdłuższa na świecie aleja złożona z tego gatunku.
Z Duklą, przez rzekę Jasiołkę, sąsiaduje wieś Cergowa i to właśnie nad brzegiem tego cieku rośnie jeden z pomnikowych dębów. Aby do niego trafić należy jadąc z Dukli przejechać przez most na ulicy Cergowskiej i zaraz po tym skręcić w lewo. Pomnikowy egzemplarz znajduje się 230 m dalej, naprzeciw posesji nr 129.
GPS N 49°33’22″ , E 21°41’19.8″
Obwód tego drzewa zmierzony w kwietniu 2023 r. dał wynik 591 cm, wysokość dębu 21 metrów, status pomnika przyrody posiada od 1953 r.
Pod koroną drzewa, po obu stronach pnia, ustawiono dwie tablice: pierwsza wzorem podobna do tej z Dukli, druga to tablica ścieżki rowerowej.
Ogromny dąb o obwodzie ponad 7 metrów znajduje się w parku podworskim, dojście jest możliwe od strony stacji paliw.
GPS N 49°33’09.5″ , E 21°41’14.1″
Pomiar obwodu dębu wykonany w kwietniu 2023 r. dał wynik 744 cm, wysokość drzewa 30 metrów. Podobnie jak poprzedni dąb z Cergowej status pomnika przyrody posiada od 1953 r.
Korona pomnikowego okazu została ustabilizowana wiązaniami linowymi.
Obok pnia ustawiono tablicę z parametrami i opisem dębu.
Drugi pomnikowy dąb o obwodzie 570 cm uległ niestety powaleniu. Resztki tego drzewa ulegają naturalnemu rozkładowi.