Pomnikowe dęby w Dukli i Cergowej (pow. krośnieński, podkarpackie).

Dukla jest miastem położonym w Beskidzie Niskim, na lewym brzegu Jasiołki (dopływ Wisłoki). Miejscowość jest siedzibą gminy miejsko – wiejskiej w powiecie krośnieńskim, w województwie podkarpackim. Mimo ogromnych zniszczeń we wrześniu 1944 r. w Dukli zachowało się wiele zabytków: zamek przebudowany na pałac, kościół pw. św. Marii Magdaleny, stare cmentarze, kościół i klasztor pw. św. Jana z Dukli.

kościół pw. św. Jana z Dukli

Do klasztoru ojców bernardynów przylega obszerny ogród, w jego południowo – zachodnim narożniku, nad brzegiem niewielkiego stawu, rośnie dąb szypułkowy posiadający status pomnika przyrody.

GPS N 49°33’33″ , E 21°40’51.7″

Dukla - pomnikowy dąb na terenie klasztoru

pomnikowy dąb z Dukli

Drzewo mierzy w obwodzie 560 cm, wysokość dębu 25 metrów; pień nie został oznakowany typową tabliczką, ale w pobliżu drzewa ustawiono dużą tablicę. Obwód dębu podany na tej tablicy jest mocno nieaktualny – dotyczy czasu w którym powoływano okaz do ochrony pomnikowej, czyli 1983 r.

tablica przy pomnikowym dębie w Dukli

pień pomnikowego dębu z Dukli

Zwiedzając zespół klasztorny warto zwrócić uwagę na rosnący na parkingu Dąb Papieski – potomek słynnego Chrobrego – wyhodowany z żołędzi poświęconych w 2004 r. przez Jana Pawła II.

Dąb Papieski w Dukli

Wzdłuż pobliskiego Traktu Węgierskiego (DK 19) rosną obsadzone alejowo okazałe robinie białe, ponoć to najdłuższa na świecie aleja złożona z tego gatunku.aleja robiniowa w Dukli

Z Duklą, przez rzekę Jasiołkę, sąsiaduje wieś Cergowa i to właśnie nad brzegiem tego cieku rośnie jeden z pomnikowych dębów. Aby do niego trafić należy jadąc z Dukli przejechać przez most na ulicy Cergowskiej i zaraz po tym skręcić w lewo. Pomnikowy egzemplarz znajduje się 230 m dalej, naprzeciw posesji nr 129.

GPS N 49°33’22″ , E 21°41’19.8″

Cergowa - otoczenie pomnikowego dębupomnikowy dąb z Cergowej

pomnikowy dąb nad brzegiem Jasiołki w CergowejCergowa - pomnikowy dąb nad brzegiem Jasiołki

Obwód tego drzewa zmierzony w kwietniu 2023 r. dał wynik 591 cm, wysokość dębu 21 metrów, status pomnika przyrody posiada od 1953 r.

Cergowa - pień pomnikowego dębuCergowa - pomiar obwodu pomnikowego dębu

Pod koroną drzewa, po obu stronach pnia, ustawiono dwie tablice: pierwsza wzorem podobna do tej z Dukli, druga to tablica ścieżki rowerowej.

tablica przy pomnikowym dębie w CergowejCergowa - tablica ścieżki rowerowej

Ogromny dąb o obwodzie ponad 7 metrów znajduje się w parku podworskim, dojście jest możliwe od strony stacji paliw.

GPS N 49°33’09.5″ , E 21°41’14.1″

park podworski w Cergowej - dąb o obwodzie 744 cmpark podworski w Cergowej - pomnikowy dąb o obwodzie 744 cmpomnikowy dąb o obwodzie 744 cm w Cergowej

Pomiar obwodu dębu wykonany w kwietniu 2023 r. dał wynik 744 cm, wysokość drzewa 30 metrów. Podobnie jak poprzedni dąb z Cergowej status pomnika przyrody posiada od 1953 r.

park podworski w Cergowej - pomiar obwodu pomnikowego dębu

Korona pomnikowego okazu została ustabilizowana wiązaniami linowymi.

wiązania linowe w koronie pomnikowego dębu w Cergowej

Obok pnia ustawiono tablicę z parametrami i opisem dębu.

park podworski w Cergowej - tablica przy pomnikowym dębietablica przy pomnikowym dębie w parku podworskim w Cergowej

Drugi pomnikowy dąb o obwodzie 570 cm uległ niestety powaleniu. Resztki tego drzewa ulegają naturalnemu rozkładowi.

park podworski w Cergowej - pomnikowe dęby, w tym jeden powalonypark podworski w Cergowej - pień pomnikowego dębu o obwodzie 744 cm

park podworski w Cergowej - powalony pomnikowy dąb

Dodaj komentarz