Pomniki przyrody w Wałbrzychu – Śródmieście.

Wałbrzych jest największym miastem w Sudetach, niesłusznie jeszcze kojarzonym z brudem przemysłu węglowego i koksowniami. W rozległym mieście (85 km²) otoczonym stromymi wzniesieniami Gór Wałbrzyskich, znajdują się 4 parki miejskie oraz liczne tereny leśne. Najcenniejsze walory przyrodnicze chronione są w rezerwacie  „Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha” oraz na obszarach  Książańskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich i Obszaru Chronionego Krajobrazu „Kopuły Chełmca”.

Ochroną pomnikową w Wałbrzychu objęto ponad 50 pojedynczych lub grup drzew, 3 pomnikowe aleje (Pomnikowe aleje przy Zamku Książ) oraz 3 pomniki przyrody nieożywionej ( Kamieniołom ryolitu na Barbarce w Wałbrzychu, Głaz narzutowy w parku w Wałbrzychu – RusinowejZamkowa Góra w Wałbrzychu ). W dzisiejszym artykule (pierwszym z cyklu opisującym poszczególne dzielnice Wałbrzycha) opiszę drzewa rosnące w śródmiejskiej części miasta.

Na tyłach budynku przy ul. Matejki 5, tereni jednostki Państwowej Straży Pożarnej rośnie okaz miłorzębu dwuklapowego.

Drzewo wysokie na 17 m, obwód pnia 190 cm.

Obok resztki pomnikowego platana o obwodzie 303 cm. W zasadzie drzewo kwalifikuje się do zniesienia ochrony.

Decyzją Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 27.03.2014 r. drzewo utraciło status pomnika przyrody i zostanie/zostało wycięte.

Na tej samej ulicy ( Matejki 2 ) rośnie pomnikowy grab pospolity.

Decyzją Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 27.03.2014 r. drzewo utraciło status pomnika przyrody i zostanie/zostało wycięte.

Drzewo posiada pień o obwodzie 245 cm, przy wysokości 20 m.

Warto zwrócić uwagę na leżące przed Muzeum Regionalnym (ul. 1-go Maja 9) skamieniałe pnie drzew.

W bardzo złym stanie jest pomnikowa robinia akacjowa, znajdująca się na skwerze przy ul. Limanowskiego 7.

Decyzją Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 27.03.2014 r. drzewo utraciło status pomnika przyrody i zostanie/zostało wycięte.

Drzewo zostało mocno ogłowione, z pierwotnych 20 m wysokości zostało może 5. Obwód pnia 347 cm.

Poza ścisłym centrum miasta, na skraju Lasu Komunalnego, w pobliżu bloku mieszkalnego ul. Okrzei 1, znajduje się grupa 3 pomnikowych buków pospolitych.        GPS N 50°45′47.01″ , E 16°17′25.75″ . Trzeba zejść schodkami przy działkach ogrodowych (płot z paroma setkami kołpaków samochodowych), dalej ścieżką do wąwozu.

Buki są wysokie na  ponad 30 m, o obwodach 428, 465, 507 cm. Pnie dwóch buków mocno uszkodzone, środkowy porośnięty ogromnymi hubami.

2 komentarz do “Pomniki przyrody w Wałbrzychu – Śródmieście.

  1. ciekawe zdjecia, ale jest jeszcze [ mam nadzieje] jeden pomnik przyrody…. drzewo rosnące nad stawem przy dawnym szybie Chwalibóg…. chyba dąb ale nie jestem pewna….
    a jako ciekawostka przy ulicy Matejki mieszcza sie wydziały Urzędu Miasta, jest tam równiez stanowisko Miejskiego Ogrodnika….
    pozdrawiam

    • Dąb o którym wspominasz znajduje w dzielnicy Wałbrzycha Stary – Zdrój, z tego powodu nie został ujęty w artykule. W tym mieście bywam dość często, więc przy najbliższej okazji zobaczę w jakiej jest kondycji. Jak mi się uda zrobić dobre zdjęcia zrobię wpis o pomnikowych drzewach w tej dzielnicy.

Dodaj komentarz