Park przy pałacu w Skale (gm. Lwówek Śląski).

W miejscu dzisiejszego pałacu w Skale w XIV w. stał zamek, który przebudowano na renesansową rezydencję. Na przełomie XVIII i XIX w. całość przebudowano na okazały pałac, otoczony ogrodowymi tarasami i parkiem krajobrazowym. Uszkodzony w 1945 r. nieremontowany, popada w coraz większą ruinę, grożąc zawaleniem.

Do pałacu przylega zabytkowy park o powierzchni 8 ha, ograniczony od południa stromą skarpą, a od zachodu i północy drogą do kamieniołomów piaskowca.

Pomimo bardzo ciekawego drzewostanu park najlepiej zwiedzać zimą lub wczesną wiosną. Teren tak zarósł samosiejkami, że w sezonie wegetacyjnym znalezienie niektórych drzew i wykonanie im sensownego zdjęcia jest prawie niemożliwe. Przez park prowadzi zielony szlak turystyczny.

Ochroną pomnikową w parku objęto 2 drzewa, rosnące w jego centralnej części : tulipanowiec amerykański i platan klonolistny.

Na tulipanowcu umieszczono tabliczkę z imieniem „Mustang” i podano wiek 200 lat.

Dwupienny tulipanowiec ma w obwodzie 400 cm, wysokość 27 metrów.

GPS N 51°09′33.69″ , E 15°35′26.10″

Rosnący obok platan klonolistny, wg danych Nadleśnictwa Lwówek Śląski nazywa się „Harnaś” lub „Baca „.

Okazały platan ma w obwodzie 460 cm, przy wysokości 25 metrów. Drzewa nie oznakowano żadną tabliczką.

W parku rośnie jeszcze jeden tulipanowiec, o imieniu „Tom”. Znajdziemy go w północno – zachodniej części parku, bliżej drogi.

Kilka innych, mniejszych od pomnikowego platanów rośnie na terenie całego parku.

Ochroną pomnikową warto też objąć kilka okazałych dębów, o obwodach ok. 400 cm.

Drzewostan parku wzbogacają egzemplarze daglezji zielonych oraz sosen wejmutek. W opisach parku przeczytać można o egzotycznej surmi oraz kłokoczce południowej. Uważni odnajdą też buka o dziwacznym pniu :

lub wiekową, zrakowaciałą lipę :

Będąc w okolicach pałacu w Skale, nie można pominąć ciekawego pomnika przyrody nieożywionej „Skały z Medalionem”.

09.02.2014 r.

Zachęcony komentarzem bambaryllo (administratorem strony www.parkwskale.pl), pojechałem z rodziną podejrzeć stan prac związanych z rewaloryzacją parku w Skale. Przy wejściach do parku ustawiono tablice informacyjne, ponadto widać zaawansowane prace związane z wycinaniem gęsto rosnących samosiejek. Dzięki temu możliwe stało się wykonanie szerszych ujęć pomnikowych drzew tego parku.

pień tulipanowca Mustang w Skale

Ukończenie prac przewidziano na 2018 r., oczywiście będę śledził ich przebieg i gorąco kibicował wykonawcom.

4 komentarz do “Park przy pałacu w Skale (gm. Lwówek Śląski).

Dodaj komentarz