Pomnikowa aleja lipowa przy ul. Grabskiego w Legnicy.

Kolejna wycieczka po legnickich pomnikach przyrody prowadzi ul. W. Grabskiego. Dwa pasy ruchu poprowadzone w przeciwnych kierunkach, rozdzielone są szeroką wysepką z aleją spacerową, obsadzoną obustronnie lipami. Początek pomnikowej alei zlokalizowany jest tuż za skrzyżowaniem z ulicą Złotoryjską i oznaczony stosowną tablicą.

GPS N 51°11′53.53″ , E 16°08′26.62″

Aleja liczy 122 drzewa, głownie są to lipy holenderskie i drobnolistne. Obwód okazów wynosi średnio 150 cm, wysokość 15 – 25 metrów.

Oprócz pomnikowej alei, na ul. Grabskiego znajdują się inne pomnikowe drzewa, rosnące za ogrodzeniem prywatnych posesji. Przy budynku nr 46 odnajdziemy choinę kanadyjską o obwodzie 128 cm i wysokości 16 metrów.

Po przeciwnej stronie, przesłonięty wysokim murem ogradzającym dom nr 23, rośnie buk zw. odmiany czerwonolistnej. Obwód okazu 320 cm, wysokość 22 metry.

Wracamy na pomnikowa aleję, która w końcowym odcinku przerzedza się i można podziwiać olbrzymie gmaszysko legnickiego ZUS – u.

Niedaleko ulicy Grabskiego, w Lasku Złotoryjskim i w pobliżu stawu na osiedlu Glinki, leżą dwa pomnikowe głazy narzutowe, które opiszę w następnym artykule.

Dodaj komentarz