Maciejowa jest osiedlem położonym wzdłuż drogi krajowej nr 3, od 1976 r. jest w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Bardzo interesujące jest mało znane, dawne założenie parkowe, związane z nieistniejącym już pałacem. Park o powierzchni 6.65 ha położony jest na prawo od lokalnej drogi do Wojanowa. Można w nim odnaleźć wieżę widokową z przełomu XIX / XX w. ( pozbawioną klatki schodowej, więc bez możliwości podziwiania widoków ) oraz zrujnowane mauzoleum.
Szczególnie ciekawy jest drzewostan parku, jeden okaz dębu szypułkowego uznano za pomnik przyrody.
Obwód 454 cm, wysokość 33 m, pień oznaczony tabliczką.
Ponad metr grubszy jest dąb szypułkowy rosnący ok. 150 m. wyżej w pobliżu niewielkich stawów. Niestety nie posiada on statusu pomnika przyrody, podobnie jak kilka innych okazałych drzew.
Pień o obwodzie 575 cm swobodnie kwalifikuje drzewo do ochrony pomnikowej.
Niemniej okazale prezentuje się okaz daglezji zielonej.
Pień o obwodzie 362 cm posiada boczną gałąź o obw. 110 cm.200 metrów wyżej, w zagłębieniu terenu, rośnie wyjątkowy okaz świerka pospolitego.
Zrośnięty z trzech pni o gigantycznym jak na świerka obwodzie prawie 500 cm.
Warto również wspomnieć o rosnącej w pobliżu pomnikowego dębu sośnie wejmutce. Niestety, drzewo to ( 325 cm obwodu ) pozbawione częściowo kory zamiera.
Zainteresowanych drzewostanem parku, odsyłam do naukowego opracowania Marka Malickiego ” Dendroflora parku przypałacowego w Jeleniej Górze – Maciejowej”, Przyroda Sudetów tom 8 s.45-50. Wymiary drzew podałem w oparciu o tą publikację.
Często chodzimy do Parku z psami na spacery . Wielka szkoda że tak piękny park , z takim drzewostanem i zabytkami znajduje się w takim stanie. Dodatkowo , chyba , podkreślam chyba, okoliczni mieszkańcy zrobili sobie z niego śmietnik .