Orzech czarny w Rogalicach (gm. Lubsza, opolskie).

(Edytowano 27.03.2023 r.) Orzech czarny to drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, najwyższe z całego rodzaju Juglans. W Polsce jest bardzo rzadkim gatunkiem, spotykanym w ogrodach botanicznych i parkach podworskich. Jeden z najbardziej okazałych i najstarszych w Polsce egzemplarzy orzecha czarnego rośnie w Rogalicach (gm. Lubsza, powiat brzeski, woj. opolskie).

orzech czarny z Rogalic zimą

Okaz rośnie przy budynku mieszkalnym nr 40, na skraju dawnego parku. Do drzewa możemy dojść wąską drogą, biegnącą na północ z placu w centrum wsi.

GPS N 50°57′46.78″ , E 17°36′33.2″

pomnikowy orzech czarny z Rogalic zimą

Rogalicki orzech czarny został objęty ochroną pomnikową w styczniu 2000 r. W województwie opolskim tylko dwa okazy tego gatunku posiadają status pomnika przyrody (drugi rośnie w Łosiowie, w gminie Lewin Brzeski).

Rogalice - pomnikowy orzech czarny latem

orzech czarny z Rogalic latempomnikowy orzech czarny latem

Pomnikowy okaz mierzy w pierśnicy 570 cm (pomiar z lutego 2023 r.), wysokość drzewa 28 m, wiek wg C. Pacyniaka („Najstarsze drzewa w Polsce”, Warszawa 1992 r.) to ponad 230 lat.

pomiar obwodu pomnikowego orzechaRogalice - pień pomnikowego orzecha na tle budynku

Drzewo mimo sędziwego wieku bardzo intensywnie owocuje. Po sezonie wegetacyjnym ziemia pod koroną drzewa usłana jest owocami, wyglądem przypominające bardziej znane orzechy włoskie.

liście i owoce orzecha czarnego

liść orzecha czarnego

liście i owoce orzecha czarnego

Niestety w parku nie odnajdziemy już pomnikowego okazu dębu szypułkowego (obwód 679 cm, wiek 300 lat). Wg informacji uzyskanych od mieszkańców drzewo po obłamaniu zostało wycięte.

Dodaj komentarz