Pomniki przyrody w Kłodzku.

Kłodzko to miasto o ponad 1000 – letniej historii, największe miasto Ziemi Kłodzkiej z siedzibą władz gminnych i powiatowych. Posiada bardzo liczny zespół zabytków, do obowiązkowych punktów zwiedzania należą : Twierdza Kłodzka, imponujący ratusz z otaczającymi go kamienicami, kościoły w centrum i gotycki most z XIV w.

W mieście można pospacerować po licznych terenach parkowych, jednak ochroną pomnikową w Kłodzku objęto tylko 5 drzew. Trzy z nich podziwiać można przy ul. I. Daszyńskiego. Najciekawszy jest okaz tulipanowca amerykańskiego, rosnącego na skwerze przy charakterystycznej reklamie PZU (z planszy dowiedziałem się, że to przesłonięte pomniki).

Egzemplarz mierzy w obwodzie 209 cm.

Idąc dalej wzdłuż ogrodzenia Klasztoru Ojców Franciszkanów natrafimy na pomnikową topolę białą o obwodzie 349 cm.

Po przeciwnej stronie ulicy, na skarpie obok mostku na Młynówce, rośnie pomnikowy okaz topoli czarnej o obwodzie 514 cm.

Na skraju dużego założenia parkowego otaczającego twierdzę, w pasie drogowym ul. Armii Krajowej, rośnie pomnikowy jesion wyniosły o obwodzie 433 cm.

Na północno – wschodnim obrzeżu miasta (Jurandów), przy ul. Rajskiej 5 rośnie sędziwy okaz cisa pospolitego o obwodzie 228 cm i wysokości 14 m. Wg danych z Wikipedii drzewo może liczyć nawet 400 lat.

Dodaj komentarz