Pomniki przyrody w Głuszycy.

Głuszyca (powiat wałbrzyski) jest miastem położonym w dolinie rzeki Bystrzycy, u podnóża Gór Sowich, Wałbrzyskich i Kamiennych. Razem z Jedliną – Zdrój i gminą Walim wchodzi w skład Międzygminnego Porozumienia Turystycznego „Tajemniczy Trójkąt”, na terenie których znajdują się budowle związane z kompleksem „Riese”.

Lista zabytków Głuszycy jest raczej krótka, w mieście można zobaczyć kościół p.w. MB Królowej Polski o masywnej sylwetce oraz wille i pałacyki dawnych fabrykantów.

W Głuszycy jest kilka założeń parkowych, w których pojedyńcze okazy drzew posiadają status pomnika przyrody. Pierwsze z nich zlokalizowane jest w pobliżu stacji paliw „Bliska”, przy ul. H. Sienkiewicza. Pomnikiem przyrody jest egzemplarz dębu szypułkowego o obwodzie 427 cm.

Trochę nie na miejscu jest powieszona na pniu tabliczka, dąb bez wątpienia był żywy.

Ok. 500 m wyżej, po drugiej stroni rzeki, znajduje sie dość duże założenie parkowe, otaczające budynek szkoły. Rośnie w nim kilka ciekawych okazów drzew, ale ochroną pomnikową objęto tylko jedno drzewo. Jest nim wielopienny cis pospolity o obwodzie 67+35+44+55  cm, rosnący na skraju parku (Parkowa 7),  w pobliżu blaszanego garażu.

Po przeciwnej stronie parku, na skarpie w pobliżu kładki na Bystrzycy (Górnosląska 2), rośnie okazały dąb oznakowany tabliczką, który jednak nie figuruje w rejestrze pomników przyrody.

Kolejne założenie parkowe to Ogródek Jordanowski przy ul. Grunwaldzkiej. Rośnie tu kilka grubych buków, ale żaden z nich nie jest pomnikiem przyrody.

150 metrów powyżej Ogrodu (Grunwaldzka 29 a) rośnie pomnikowa sosna limba o obwodzie 140 cm.

Druga pomnikowa sosna limba rośnie (w towarzystwie pięknego dębu) przy leśniczówce w Głuszycy Górnej (ul. Kłodzka 70); obwód okazu wynosi 129 cm.

Dodaj komentarz