Na Pogórzu i w samych Karkonoszach, przy całym bogactwie granitowych skałek, zaskakująco mało chronionych jest jako pomniki przyrody nieożywionej. Pierwszą grupę skalną – Kociołki na Drewniaku w Michałowicach opisałem w poprzednim artykule, druga – Waloński Kamień znajduje się w Przesiece. Skałki wysokie na 2.5 metra usytuowane są na łące, w pobliżu Złotego Widoku i nieczynnego obecnie Baru Pod Lipami.
Nazwa skały pochodzi od znaków dłoni i krzyża, wyrytych prawdopodobnie przez średniowiecznych poszukiwaczy skarbów – Walończyków.O ile krzyżyk jest w miarę dobrze widoczny, to ryt dłoni jest już prawie zatarty.
Intrygujące są dwa połączone ze sobą wgłębienia, przypominające obrys ludzkiej postaci.
Prawdopodobnie są to dwa połączone kociołki wietrzeniowe, często spotykane na granitowych skałach. Kociołki powstają na poziomych powierzchniach, obecna – pionowa orientacja świadczy o obsunięciu się głazu. Znaku dłoni praktycznie już niewidocznego, należy szukać w miejscu połączenia kociołków.
W grupie skalnej znajduje się również Chybotek, którego można wprawić w ruch, używając niewielkiej siły ( nie sprawdzałem ).
Dopiero w domu, przeglądając zdjęcia, dopatrzyłem się drugiego znaku krzyża.
Jeszcze dwie fotki tej ciekawej grupy skalnej :
Nie ma trudności z odnalezieniem Walońskiego Kamienia. Położony jest przy węźle szlaków żółtego, niebieskiego, zielonego i czarnego; w pobliżu przystanek autobusowy.
Wbrew temu co głosi tablica, Waloński Kamień jest od 1992 r. pomnikiem przyrody nieożywionej. W pobliżu rosną dwie pomnikowe lipy, o nich w następnym artykule.
Dzieki za zamieszczenie notki, bo to bardzo fajny, przystepny tekst. Dla mnie to nie tylko suche informacje, ale, z pewnoscia, duza pomoc. Jeszcze raz dzieki.