Dąb Bażyńskiego w Kadynach.

Jeden z najstarszych i najgrubszych dębów szypułkowych w Polsce – „Dąb Bażyńskiego” możemy podziwiać w Kadynach – uroczej wsi położonej nad Zalewem Wiślanym, w gminie Tolkmicko (pow. elbląski, woj. warmińsko – mazurskie). Drzewo rośnie tuż przy szosie nr 503 Elbląg – Tolkmicko, jadąc od strony Elbląga po prawej stronie.

GPS N 54°17′44.6″, E 19°29′14.1″

Dąb objęty jest ochroną pomnikową od 1962 r., mierzy 1015 cm w obwodzie, wysokość okazu 25 m. Szacowany wiek drzewa ok. 700 lat (Wg Cezarego Pacyniaka „Najstarsze drzewa w Polsce” dąb liczy 715 lat).

Stan pomnikowego drzewa niestety nie jest najlepszy, pień posiada olbrzymią dziuplę, do której zmieściłoby się kilkanaście rosłych osób. Według danych Nadleśnictwa Elbląg „Bażyński” był konserwowany w 1993, 1996 i 2000 r., dodatkowo w 2000 r. wykonano specjalny system melioracji i jednoczesnego napowietrzania korzeni (który być może został zniszczony podczas niedawnego remontu drogi).

„Dąb Bażyńskiego” jest jednym z 7 dębów stanowiących grupowy pomnik przyrody. Pozostałe rosną w szpalerze wzdłuż alejki równoległej do szosy.

DSC_1556

Opisana grupa pomnikowych dębów to zaledwie ułamek spośród kilkudziesięciu okazałych drzew objętych ochroną pomnikową w Kadynach oraz lasach otaczających wieś. Część z nich postaram się przybliżyć w następnym artykule.

Jeden komentarz do “Dąb Bażyńskiego w Kadynach.

Dodaj komentarz