Park Wrocławski w Lubinie to 14,5 ha zieleni urządzonej położonej niemal w centrum miasta. Został założony w XIX w. (otaczał wówczas rozebrany w 1954 r. pałac Wirtenbergów), poszerzony w latach 70 – tych XX w. W ostatnich latach został poddany gruntownej rewitalizacji: postawiono liczne woliery z egzotycznymi ptakami, utworzono dinopark, Mini Zoo, place zabaw dla dzieci. To niewątpliwie jedno z najciekawszych miejsc spacerowych w Lubinie, z największą ilością (16 okazów) pomnikowych drzew w mieście.
Teren Parku Wrocławskiego jest ogrodzony, monitorowany, czynny 7 dni w tygodniu, od godz. 7:00 do zmierzchu. Zmotoryzowani turyści mogą zostawić auto na parkingu pobliskiego Tesco i wejść do parku bramą zlokalizowaną na rogu ulic Wrocławskiej i I. Paderewskiego. Wstęp do parku jest darmowy.
Tuż za bramą rośnie najokazalsze drzewo w Parku Wrocławskim – pomnikowy platan klonolistny o obwodzie 490 cm.
Na prawo od wejścia stoi tablica z planem parku. Szkoda, że nie naniesiono na nim lokalizacji pomnikowych drzew – niektóre są dość trudne do odnalezienia, ponadto nie wszystkie posiadają stosowne tabliczki.
Spacerują alejką poprowadzoną wzdłuż ul. Wrocławskiej z pewnością zwrócimy uwagę na nietypowo wygięty pień buka – pomnika przyrody o obwodzie 200 cm.
Obok, po drugiej stronie alejki, drugi pomnikowy okaz buka pospolitego o obwodzie 275 cm.
Tuż za wygiętym bukiem rośnie również pomnikowa robinia biała o obwodzie 340 cm.
Idąc dalej mijamy pomnikowy okaz grabu pospolitego o obwodzie 295 cm.
Przy ostrym zakręcie alejki rośnie pomnikowy dąb szypułkowy (obwód pnia 260 cm).
W pobliżu, przy wolierze z bażantami znajdziemy dwie pomnikowe lipy szerokolistne o obwodach 295 i 355 cm.
Południowo – wschodnia część parku to Strefa Dinozaurów – kilkanaście naturalnej wielkości modeli prehistorycznych gadów.
Widoczne za tyranozaurem zadrzewienie najbardziej przypomina naturalny las łęgowy.
W drzewostanie dominują kępy olszy czarnej oraz pojedyncze okazy sędziwych wierzb. Dwie wierzby kruche o obwodach 360 i 280 cm posiadają status pomników przyrody. Rosną na tyłach stawu, kilkadziesiąt metrów za tyranozaurem.
W pobliżu znajduje się jeszcze pomnikowa kępa olszy czarnej o obwodzie 500 cm (mierzona u podstawy pnia). Dobrze widoczna jest z alejki biegnącej przy stawie.
Ciekawą koronę posiada pomnikowa olsza czarna o obwodzie 131 cm.
W pobliżu rośnie druga wielopniowa olsza czarna o obwodach poszczególnych pni 110 – 140 cm.
Przy wolierze z bocianami rośnie pomnikowa topola czarna o obwodzie 290 cm.
Pomnikowa lipa szerokolistna o obwodzie 300 cm rośnie przy ogrodzeniu placu zabaw.
W następnym artykule opiszę Park Leśny w Lubinie, położony w południowej części miasta, na Osiedlu „Przylesie”.