Strupina to wieś położona na Wzgórzach Trzebnickich, ok. 10,5 km na zachód od Prusic (siedziby gminy w powiecie trzebnickim). Przed II wojną światową miejscowość posiadała status miasta, po zniszczeniach wojennych w 1945 r. utraciła prawa miejskie. Strupina reklamuje się jako „różana wieś”; gdy odwiedzałem ją pod koniec kwietnia 2021 r. na róże nie zwróciłem uwagi, za to mogłem podziwiać 3 okazałe dęby szypułkowe – pomniki przyrody. Najciekawszą historię posiada okaz rosnący przy ul. Rzemieślniczej 22, w miejscu gdzie zielony szlak turystyczny skręca do wsi Gródek. Dąb został posadzony w 1913 r. w celu upamiętnienia 25 lat panowania cesarza Wilhelma II Hohenzollerna.
Drzewo posiada pień o obwodzie 418 cm, wysokość dębu to 21 metrów, wiek – ponad 110 lat. Obok pnia ustawiono pamiątkowy głaz. Przy sąsiedniej parceli (Rzemieślnicza 20) zlokalizowany jest najgrubszy pomnikowy dąb w Strupinie o obwodzie 547 cm i wysokości 24 metry.
Trzeci pomnikowy dąb znajduje się w pobliżu budynku dawnego dworu z 1900 r. (ul. Piastowska 4). Rosnąc jako drzewo soliterowe rozwinął szeroką, w miarę symetryczną koronę.
Pień tego drzewa mierzy w obwodzie 456 cm, wysokość okazu 18 metrów. Od strony północnej widoczne jest podłużne uszkodzenie pnia.
Ciekawy, ponadstuletni drzewostan, można podziwiać na terenie dawnego cmentarza przy ul. ks. Tichego.