Pomniki przyrody w Chełmsku Śląskim.

Do 1945 r. Chełmsko Śląskie było miastem, obecnie jest wsią w gminie Lubawka. Zachowało się tu sporo zabytków : barokowe i klasycystyczne kamienice z podcieniami w rynku, figura Jana Nepomucena, górujący nad wsią kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny.

Największą rzeszę turystów przyciąga do Chełmska Śląskiego unikalny zespół domów tkaczy, o nazwie „12 Apostołów”.

Obecnie budynków jest 11, dwunasty – Judasz spłonął w pożarze. Drewniane domy dalej służą mieszkającym w nich ludziom, znajduje się tu też muzeum tkactwa i kawiarnia.

Kilkadziesiąt metrów za domami tkaczy, przy Sądeckiej 26 rośnie pomnikowy kasztanowiec biały.

Drzewo posiada pień o obwodzie 372 cm, nie jest oznakowane tabliczką.

Objęta ochroną pomnikową lipa drobnolistna znajduje się przy ulicy Ogrodowej 14.

Pień lipy o obwodzie 375 cm został oznaczony stosowną tabliczką.

Pomnikowa sosna wejmutka o obwodzie 240 cm, rosnąca na cmentarzu przy kościele, złamana po wichurze, została wycięta przed 2 – 3 miesiącami. Uchwałą nr I/114/12 z dnia 26 stycznia 2012 r. zniesiono ochronę pomnikową z tego drzewa.

Z Chełmska blisko już jest do Krzeszowa, można też niedawno otwartym przejściem drogowym dostać się do Skalnego Miasta w Czechach. Z innych ciekawostek przyrody nieożywionej można wymienić Czartowskie Skały i Diabelską Maczugę w GorzeszowieBardzo atrakcyjne przyrodniczo, choć mało znane, są położone na południe od Chełmska Śląskiego okolice Uniemyśla i Okrzeszyna, ale to tematy na przyszłe artykuły.

1 komentarz do “Pomniki przyrody w Chełmsku Śląskim.

  1. Heh pomysleć że w Lubawce są kasztanowce o obwodzie powyzej 400 cm a nikt nie chce ich objąć statusem pomnikowych tak samo jak inne rzadkie na tym terenie gatunki, żywotnik olbrzymi czy klon srebrzysty rosnący niegdyś na posesji starej willi, jeszcze do niedawna urzytkowanej przez wojsko. A z tą wejmutka były cyrki bo ona z tego co się orejntuje nie była juz w dobrym stanie i zagrażała życiu. Po incydencie jaki mał po pogrzebie teraz Burmiszcz nie chce śłyszeć o pomnikach przyrody 🙁 A szpaler pomnikowych jarzebów szwedzkich powoli zamiera 🙁

Dodaj komentarz