Dąb szypułkowy „Mikołaj” we Fromborku.

Frombork zwany też Grodem Kopernika to jedno z najciekawszym miast Warmii, malowniczo położone nad Zalewem Wiślanym, na krańcu Wysoczyzny Elbląskiej i Równiny Warmińskiej. Nad miastem góruje obronny zespół zamkowo – katedralny, najważniejszy i najliczniej odwiedzany przez turystów kompleks zabytkowy.

Z Wieży Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucaulta oraz planetarium, rozciągają się wspaniałe widoki na miasto i okolice.

Na dziedzińcu zespołu katedralnego rośnie sędziwy dąb szypułkowy „Mikołaj”.

C. Pacyniak „Najstarsze drzewa w Polsce” oszacował wiek tego drzewa na 500 lat. Na tablicy ustawionej przy „Mikołaju” można odczytać wiek tego drzewa o 100 lat większy.

Pień „Mikołaja” o obwodzie 706 cm jest niemal na całej wysokości wypróchniały. Stabilność i statykę dębu osiągnięto montując wewnątrz pnia metalowe pręty oraz liny utrzymujące sylwetkę drzewa w pionie.

Na Wzgórzu Katedralnym, przy Wieży Radziejowskiego, rośnie jeszcze jeden, ale znacznie młodszy dąb szypułkowy. To niewielkie drzewko jest jednym z kilkuset Dębów Papieskich sadzonych na terenie całego kraju, pochodzących z żołędzi dębu „Chrobry” poświęconych przez Jana Pawła II.

Dąb „Mikołaj” jest jedynym pomnikiem przyrody we Fromborku oznaczony stosowną tabliczką. Pozostałe pomnikowe drzewa pozostają anonimowe i nawet ktoś tak zdeterminowany jak autor tego artykułu, nie był w stanie ich wszystkich odnaleźć (a jest ich raptem we Fromborku 10 szt.).

Przy budynku Duszpasterstwa Parafii Katedralnej (ul. Katedralna 6) rośnie okazały buk pospolity o obwodzie 314 cm i wysokości 24 metry.

DSC_1649

Po ogromnym jesionie wyniosłym rosnącym przy skrzyżowaniu Katedralnej i Krasickiego pozostał tylko fragment pnia.

W pobliżu (ok.100 m na zachód) znajduje się kapliczka, przy której rosną dwa pomnikowe dęby.

Większy dąb posiada pień o obwodzie 437 cm, mniejszy – 280 cm; wysokość drzew odpowiednio 27 i 24 metry.

Pomnikowy klon pospolity o obwodzie 280 cm i wysokości 25 m rośnie obok kaplicy przy skrzyżowaniu ulicy Braniewskiej z ZHP.

Dodaj komentarz