Pomniki przyrody w Dłutowie (pow. pabianicki, łódzkie).

Dłutów to duża wieś (siedziba gminy) w powiecie pabianickim, w województwie łódzkim. Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej 485 Pabianice – Bełchatów. Charakterystyczną, widoczną z daleka budowlą Dłutowa jest neoromański kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Trzech Króli z 1957 r.

Za ogrodzeniem, wzdłuż zachodniej ściany kościoła, można podziwiać grupę 4 pomnikowych lip drobnolistnych.

GPS N 51°33’20” , E 19°23’15”

Te ogromne drzewa o obwodach przekraczających 5 m posiadają status pomników przyrody od 1998 r. Obwód pierśnicowy najgrubszej lipy wynosi 5,7 m, wysokość 23 m. Wszystkie lipy posiadają spore ubytki pnia, jednak zostały one w ostatnim czasie zabezpieczone (taka informacja jest zawarta na tablicach zamontowanych na ogrodzeniu kościoła i cmentarza).

W odległości ok. 200 m od kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz. Można na nim odnaleźć mogiły żołnierzy poległych w 1939 r., w tym pomnik lotników – załogi samolotu bombowego „Łoś” z 212 Eskadry Lotniczej – strąconych nad wsią Ślądkowice 4 września 1939 r.

Więcej szczęścia miała załoga innego „Łosia” startującego do tego samego zadania – zestrzelony samolot lądował awaryjnie w pobliskim Dłutówku. Załoga przeżyła, a w miejscu lądowania ustawiono w 2009 r. replikę PZL – P 37 B „Łoś”.

Wróćmy jednak na dłutowski cmentarz – na jego terenie rośnie 7 dębów szypułkowych chronionych jako pomniki przyrody. Niestety nie wszystkie zostały oznakowane stosowną tabliczką.

Najciekawsze egzemplarze pomnikowych drzew w Dłutowie rosną w zarastającym parku, przylegającym do nieistniejącego już pałacu. Ogrodzony teren o powierzchni ponad 5 ha zlokalizowany jest w centrum wsi, w pobliżu szkoły. Wg rejestru w parku znajduje się 5 pomnikowych dębów (433 – 740 cm), jedna lipa drobnolistna (545 cm) i kasztanowiec (315 cm). 3 dęby oraz lipa rosną w szpalerze w centrum założenia parkowego.

GPS N 51°33’21” , E 19°23’50”

 drzew

Poniżej zdjęcie najgrubszego dębu w parku – 740 cm, wysokość 31 m, szacowany wiek 320 lat.

W niewielkim oddaleniu od alei pomnikowych drzew rośnie pojedynczy egzemplarz dębu o obwodzie 685 cm.

Spośród wielu wspaniałych kasztanowców wyróżnia się okaz rosnący przy zachodnim wejściu do parku.

  1. Piękne drzewa. 😉 Robią wrażenie, szczególnie te dwa dęby o obwodach 685 cm i 740 cm. Ale – bez żadnych wątpliwości – każde z zaprezentowanych drzew jest wyjątkowe. Naszła mnie teraz taka myśl. Jeżeli kasztanowiec jest objęty ochroną pomnikową to czy gmina ma obowiązek podejmować zabiegi ochronne, aby nie dopuścić do ataku szrotówki kasztanowcowiaczka na pomnikowego kasztanowca?

    I jeszcze jedna sprawa. Ostatnio nabyłem książkę „Sekretne życie drzew” http://www.empik.com/sekretne-zycie-drzew-wohlleben-peter,p1125876466,ksiazka-p
    Wspaniała lektura! Polecam z przyjemnością. Pozdrawiam. 😉

    • Obecnie obowiązująca Ustawa o Ochronie Przyrody nie mówi wprost o jakichkolwiek obowiązkach w stosunku do pomnika przyrody. Prace pielęgnacyjne nad pomnikiem przyrody to wyłącznie dobra wola administratora terenu, na którym znajduje się pomnik przyrody (gmina, nadleśnictwo, osoba prywatna lub instytucja). Okazuje się, że książkę o której wspominasz, moja żona zamówiła mi na imieniny. Wkrótce więc zapoznam się z jej treścią.

Dodaj komentarz