Pomnikowe drzewa w miejscowości Kup (gm. Dobrzeń Wielki, opolskie).

Niewiele jest w Polsce miejscowości których zabudowę rozplanowano w oparciu o rzut koła. Jedną z nich jest wieś o nazwie Kup, w gminie Dobrzeń Wielki, w województwie opolskim. Ślady pierwotnego założenia widoczne są do dzisiaj. W centrum wsi znajduje się okrągły plac (jego część stanowi niewielkie założenie parkowe) wokół którego biegnie droga (ul. Rynek), z góry przypominająca spore rondo o średnicy ok. 160 m. Objeżdżając wokół centrum warto zwrócić uwagę na pomnikowy egzemplarz cisa pospolitego, o dość regularnej, kulistej koronie (ul. Rynek 21).

Cis jest okazem powstałym ze zrośnięcia kilku pni, pod jego koroną z trudem można dostrzec tabliczkę.

Wyjeżdżając z centrum ulicą 1 Maja (kierunek Pokój) miniemy po lewej stronie kościół pw. św. Jerzego i nieco dalej budynek Nadleśnictwa.

Na dziedzińcu Nadleśnictwa rośnie pomnikowy dąb o obwodzie ok. 430 cm.

Obok dębu ustawiono tablicę.z dokładnym opisem gatunku.

Pomnikowy cis pospolity i dąb szypułkowy rosnące we wsi Kup są jedynymi pomnikami przyrody w gminie Dobrzeń Wielki. W pobliskiej miejscowości Pokój rośnie najstarsza w Polsce sosna wejmutka. Więcej informacji w artykule „Pomniki przyrody w gminie Pokój„.

  1. Temu cisowi przydała by się lepsza oprawa! Usunąć ten słup, otoczyć kamieniami, postawić tabliczkę, jakieś ławeczki…

    Taka miejscowość na planie koła, nosi nazwę opola i … Jest charakterystyczna dla terenów gdzie istniało osadnictwo celtyckie.

    • Cis rośnie na terenie prywatnym, więc to właściciel w głównej mierze decyduje o oprawie… Wg. Wikipedii początki osadnictwa na terenie dzisiejszej wsi Kup datuje się na 1607 r.; projekt osady powstał w 1780 r. a jego realizację ukończono 5 lat później. Miejscowość jest zbyt młoda, by jej powstanie wiązać z osadnictwem celtyckim lub średniowiecznym opolem.

Dodaj komentarz