W końcu lat 50. XIX w. Park Źródliska został podzielony, a jego zachodnią część (obecnie Park Źródliska II) wydzierżawiono belgijskiemu fabrykantowi Karolowi Wilhelmowi Scheiblerowi. Przemysłowiec wybudował wkrótce na skraju parku fabrykę, doprowadził linię kolejową oraz wzniósł okazałą rezydencję (obecnie Muzeum Kinematografii). W tym samym czasie berlińska firma ogrodnicza L. Spätha zajmowała się przebudową ogrodu – zastany naturalny starodrzew wzbogacono o gatunki egzotyczne, postawiono budowle parkowe. Dzisiaj Park Źródliska II to 6,65 ha ogrodu krajobrazowego w stylu angielskim, oaza ciszy i spokoju w sąsiedztwie ruchliwych arterii przebiegających przez centrum Łodzi. Teren jest ogrodzony, zamykany w porze nocnej i podobnie jak Park Źródliska I w całości chroniony jako pomnik przyrody.
Wspólne zwiedzanie parku rozpoczniemy przy bramie znajdującej się obok Muzeum Kinematografii. Tuż za wejściem możemy podziwiać ogromne, liczące sobie ponad 300 lat dęby szypułkowe. Ponadto pojedyncze, jeszcze niezbyt wyrośnięte okazy platana klonolistnego.
Przy skrzyżowaniu alejek rośnie najgrubszy okaz o obwodzie 514 cm.
Spacerując dalej alejką parkową dotrzemy do zrujnowanej groty zbudowanej z tufu wulkanicznego.
Obok znajduje się niewielki staw. Nad nim mocno pochylone drzewo.
Skręcając w lewo ujrzymy stylową altanę.
Po drodze będziemy mijać wspaniały okaz cisa. Obwód okazu wynosi 164 cm, wysokość 13 m, wiek wg C. Pacyniaka ok. 170 lat.
Kilkadziesiąt metrów od cisa, przy alejce prowadzącej ku wyjściu z parku, rośnie okazały miłorząb dwuklapowy. Obwód drzewa 314 cm, wysokość 18 m.
W pobliżu, przy ogrodzeniu, drzewo o wyjątkowo dziwacznym pokroju.
Wracamy w okolice stawu. Tym razem warto zwrócić uwagę na grupę skrzydłorzechów kaukaskich. Konary tych rzadkich drzew zabezpieczono podporami oraz odciągami linowymi.
Skrzydłorzech posiada charakterystyczne owocostany o długości do 40 cm.
Za niewielkim pagórkiem rośnie dorodna topola, obok pokaźne graby.
Na skraju tej samej polany znajduje się para strzelistych okazów drzew iglastych.
Idziemy dalej wzdłuż drugiego stawu i po chwili skręcamy w prawo (prosto dojdziemy do bramy wyjściowej). Po kilkudziesięciu metrach ujrzymy drugi okaz miłorzębu o obwodzie 244 cm, z charakterystyczną tabliczką na pniu.
Obok, ukryty w zaroślach teren źródliskowy, od którego przejęto nazwę parku.
Podmokły teren do dobre miejsce dla egzotycznego cypryśnika błotnego. Starsze egzemplarze wytwarzają charakterystyczne, wystające ponad powierzchnię gruntu korzenie oddechowe.
Stąd jeszcze krótki spacer i wracamy w okolice groty.
W wielu miejscach Parku Źródliska II leżą rozrzucone głazy narzutowe, stanowiące razem z sędziwymi dębami i okazami drzew egzotycznych kwintesencję ochrony tego miejsca w formie pomnika przyrody. Więcej o głazach narzutowych w artykule „Pomnikowe głazy w Łodzi„.
Urocze miejsce i wspaniałe drzewa. Jedynym słusznym rozwiązaniem było ustanowienie całego parku pomnikiem przyrody i dobrze, że tak zrobiono.
Malowniczy park i faktycznie sporo tam cennych pomnikowychmdrzew, oraz niemało ciekawostek.
Mam pytanie. To drzewo „o dziwacznym pokroju” to co to za gatunek? Jest niesamowite. :))
Szczerze to nie pamiętam. Cyknąłem fotkę a w tym samym czasie Misiek właśnie zabierał się do realizacji jakiegoś głupiego pomysłu i musiałem interweniować.
Ok. Pozdrawiam.