Pomnikowy kasztanowiec w Lubiechowie (m. Wałbrzych).

Lubiechów to była wieś którą w ramach reform administracyjnych przyłączono do Wałbrzycha. Główną ulicą Lubiechowa jest ul. Wilcza, o długości ok. 3 km, rozciągająca się równoleżnikowo od skrzyżowania (ronda) z szosą nr 35 aż do granicy lasu. Turyści odwiedzający Wałbrzych często łączą zwiedzanie pobliskiego Zamku Książ ze spacerem po lubiechowskiej Palmiarni.   brama do wałbrzyskiej Palmiarnibudynek główny wałbrzyskiej Palmiarni

Lista ciekawostek Lubiechowa nie kończy się na Palmiarni, zabytkami wartymi odnalezienia są dwa krzyże pojednania (pokutne) oraz budynki gospodarcze w zespołach folwarcznych. Miłośnikom przyrody polecam zapoznanie się z pomnikowym okazem kasztanowca białego, rosnącego przy budynku dawnej szkoły (ul. Wilcza 38).

GPS N 50°49′53.7″, E 16°19′56.2″

Lubiechów - pomnikowy kasztanowiec w okresie kwitnieniaLubiechów - pomnikowy kasztanowiec zimą

Lubiechowski kasztanowiec prezentuje się wspaniale o każdej porze roku, niemniej w porze kwitnienia – gdy obsypuje się tysiącami kwiatostanów – jest szczególnie urokliwy.

Wałbrzych Lubiechów - pomnikowy kasztanowiec w okresie kwitnieniakwiatostan kasztanowca pospolitegoLubiechów - pomnikowy kasztanowiec latemWałbrzych-Lubiechów - pomnikowy kasztanowiec zimą

Drzewo rośnie tuż nad brzegiem Lubiechowskiej Wody, z którego czerpie życiodajną wodę. Dojście do kasztanowca umożliwia pobliski mostek i kładka.

Wałbrzych Lubiechów - kwitnący pomnikowy kasztanowiec

Wałbrzych-Lubiechów - pomnikowy kasztanowiec latem

Obwód pomnikowego kasztanowca wynosi 393 cm, wysokość drzewa 20 m. Pień kasztanowca oznakowano dwiema tabliczkami: jedna z nich to typowa z napisem „Pomnik Przyrody” i godłem, druga zawiera nazwę gatunkową.

Lubiechów - pień pomnikowego kasztanowca

Paweł Lenart przy pomnikowym kasztanowcu

Lubiechów - pień kasztanowca widziany od strony potoku

tabliczki na kasztanowcu w Lubiechowie

Niestety, opisywany pomnikowy okaz porażony jest szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, co objawia się charakterystycznymi plamami na liściach. Larwy tego motyla żerując na liściach kasztanowca uszkadzają jego aparat asymilacyjny, osłabiając zaatakowane drzewa.

liście kasztanowca porażone szrotówkiem

Dodaj komentarz