Pomnikowy eratyk w mieście Turek (wielkopolskie).

Turek to miasto położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu tureckiego oraz gminy wiejskiej Turek. Do niedawna na terenie miasta działała elektrownia Adamów, opalana węglem brunatnym wydobywanym przez zlikwidowaną w lutym 2021 r. Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Kopalnia ta oprócz wydobycia węgla, prowadziła sprzedaż iłów, piasku oraz głazów narzutowych pochodzących z nadkładu. Z tego też miejsca przetransportowano ogromny głaz narzutowy i ustawiono go przed 1967 r. pod gmachem Komitetu Miejskiego PZPR przy ul. Mickiewicza. Na głazie zamontowano tablicę o treści : „Cześć pamięci bojownikom poległym w latach 1945-1947 w walce za Polskę Ludową” i wymieniono 18 nazwisk.

głaz turek

ze strony http://www.muzeum.turek.pl/galeria,art,122,turek-wczoraj-i-dzis

Opisywany eratyk mierzył w takim ustawieniu 8,4 m w obwodzie i 3,0 m wysokości. Po przemianach ustrojowych głaz przeniesiono na skwer „Podgrodzie” przy ul. Gorzelnianej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Piwną.

GPS N 52°00′43.1″, E 18°29′46.8″

ogrodzenie placu zabaw przy ul. Gorzelnianej w Turku

usytuowanie głazu narzutowego w Turku Turek - pomnikowy głaz przy przy ogrodzeniu placu zabawTurek - pomnikowy głaz na placu zabaw przy ul. GorzelnianejTurek - pomnikowy głaz przy ul. Gorzelnianejpomnikowy głaz w TurkuTurek - pomnikowy głaz narzutowy przy ul. Gorzelnianejpomnikowy głaz narzutowy w Turku

W obecnym ustawieniu (poziomym) głaz mierzy w obwodzie ok. 10,7 metra, wysokość eratyku ok. 1,7 metra. Pomnikiem przyrody nieożywionej został ustanowiony 16 grudnia 1980 r.

pomiar wysokości głazu

Materiałem budującym narzutniak jest czerwony, średnioziarnisty granit.

Turek - zbliżenie powierzchni pomnikowego głazuTurek - zbliżenie powierzchni pomnikowego głazu narzutowego

Na części powierzchni opisywanego głazu można zaobserwować wygłady lodowcowe.

Turek - wygładzona powierzchnia głazu

Turek - pomnikowy eratyk przy ul. Gorzelnianej

W pobliskiej miejscowości Wrząca (6 km na zachód od centrum Turku) znajduje się głaz narzutowy o bardzo oryginalnym kształcie. Więcej w artykule „Głaz z wanienką we wsi Wrząca„.

Dodaj komentarz