Turek to miasto położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu tureckiego oraz gminy wiejskiej Turek. Do niedawna na terenie miasta działała elektrownia Adamów, opalana węglem brunatnym wydobywanym przez zlikwidowaną w lutym 2021 r. Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Kopalnia ta oprócz wydobycia węgla, prowadziła sprzedaż iłów, piasku oraz głazów narzutowych pochodzących z nadkładu. Z tego też miejsca przetransportowano ogromny głaz narzutowy i ustawiono go przed 1967 r. pod gmachem Komitetu Miejskiego PZPR przy ul. Mickiewicza. Na głazie zamontowano tablicę o treści : „Cześć pamięci bojownikom poległym w latach 1945-1947 w walce za Polskę Ludową” i wymieniono 18 nazwisk.
Opisywany eratyk mierzył w takim ustawieniu 8,4 m w obwodzie i 3,0 m wysokości. Po przemianach ustrojowych głaz przeniesiono na skwer „Podgrodzie” przy ul. Gorzelnianej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Piwną.
GPS N 52°00′43.1″, E 18°29′46.8″
W obecnym ustawieniu (poziomym) głaz mierzy w obwodzie ok. 10,7 metra, wysokość eratyku ok. 1,7 metra. Pomnikiem przyrody nieożywionej został ustanowiony 16 grudnia 1980 r.
Materiałem budującym narzutniak jest czerwony, średnioziarnisty granit.
Na części powierzchni opisywanego głazu można zaobserwować wygłady lodowcowe.
W pobliskiej miejscowości Wrząca (6 km na zachód od centrum Turku) znajduje się głaz narzutowy o bardzo oryginalnym kształcie. Więcej w artykule „Głaz z wanienką we wsi Wrząca„.