Unikalne na Dolnym Śląsku zgrupowanie pomnikowych dębów o obwodach pierśnicowych przekraczających 6 – 7 metrów znajduje się w Piotrkowicach, niewielkiej wsi położonej w północno – zachodniej części gminy Prusice (pow. trzebnicki, dolnośląskie). Sędziwe dęby rosną w parku otaczającym wczesnobarokowy pałac wzniesiony ok. 1693 r.
Pierwotny ogród barokowy został przekształcony w poł. XIX w. na modny wówczas park krajobrazowy w stylu angielskim. Obecna powierzchnia założenia parkowego zajmuje obszar około 15 ha, przeważająca część parku obejmuje teren położony na północ i na wschód od pałacu. Przed pałacem znajduje się rozległa polana, wokół której, na skraju zadrzewienia, usytuowanych jest 8 ogromnych dębów szypułkowych, uhonorowanych statusem pomników przyrody w marcu 1995 r. Lokalizację pomnikowych drzew w piotrkowickim parku przedstawia poniższa mapka.
Najbliżej pałacu rośnie dąb oznaczony na mapie nr 4 o imponującym obwodzie 774 cm i wysokości 22 metry.
Tuż obok znajduje się pomnikowa lipa (a raczej to co z niej zostało) o pierwotnym obwodzie 521 cm (na mapie nr 3). W zasadzie drzewo ze względu na katastrofalny stan kwalifikuje się do zniesienia ochrony pomnikowej.
Pomnikowy okaz dębu oznaczonego na mapie numerem 5 posiada charakterystyczną, betonowo – ceglaną plombę, zapełniającą ubytek wewnątrz pnia. Obwód giganta wynosi 787 cm, wysokość dębu 22 metry.
Dęby o numerach 6 i 7 rosną tak blisko siebie, że można je opisywać jako parę pomnikowych okazów.
Chudszy dąb o obwodzie 568 cm porasta bluszcz o wyjątkowo grubej łodydze. Pień tego drzewa posiada bardzo wyraźne ślady żerowania kozioroga dębosza.
Grubszy dąb charakteryzuje się pochyloną sylwetką oraz masywnymi napływami korzeniowymi. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi 685 cm, wysokość drzewa 22 metry.
Kolejny dąb (na mapie nr 8) posiada zdrowy i regularny pień o obwodzie pierśnicowym 636 cm.
Bliżej stawu (ale dość blisko poprzednika) odnajdziemy następny pomnikowy dąb, niemal całkowicie porośnięty bluszczem. Drzewo to na mapie oznaczone numerem 9 mierzy w obwodzie 549 cm.
Najgrubszy okaz w piotrkowickim parku (na mapie nr 11) rośnie w zaroślach naprzeciw pałacu. Rekordzista posiada spory ubytek po wyłamanym ogromnym konarze, który wyrastał nisko nad ziemią. Przeciwna strona pnia wygląda zdrowo
Obwód drzewa mierzony na wysokości pierśnicy wynosi aż 826 cm. Jednak prawidłowy pomiar powinien zostać wykonany na wysokości 60 cm na gruntem – w tym miejscu obwód wynosi 794 cm. Otrzymany wynik pozwala ulokować okaz na drugim miejscu listy najgrubszych, jednopniowych dębów szypułkowych Dolnego Śląska.
W centralnej części parku znajduje się mauzoleum rodziny von Danckelman z 1850 r.
Idąc od kaplicy w kierunku północnym trafimy na pomnikowy dąb nr 10, rosnący na skraju zadrzewienia. Okaz od strony pola posiada ogromny ubytek, grożący wywrotem drzewa. Obwód dębu wynosi 449 cm ,wysokość 21 metrów.
Wracamy na polanę przed pałacem, na lewo od północno – zachodniego narożnika pałacu rośnie okazały klon polny (na mapie nr 12).
Drzewo mierzy w obwodzie 392 cm, wysokość okazu 23 metry. To najgrubszy na Dolnym klon polny o pojedynczym pniu!
W południowej części parku, od strony ulicy przy bramie wjazdowej rośnie pomnikowy cypryśnik błotny o obwodzie 386 cm i wysokości 19 metrów.
Pomnikowego kasztanowca obwodzie 339 cm nie udało się odnaleźć w terenie.
Park w Piotrkowicach w trzech artykułach opisał Paweł Lenart: „Pomnikowe drzewa w Piotrkowicach cz. 1/3. Szypułkowi Nestorzy„, „Pomnikowe drzewa w Piotrkowicach cz. 2/3.
Dąb szypułkowy Georg Leonard. Piotrkowicki rekordzista„, „Pomnikowe drzewa w Piotrkowicach cz. 3/3. Pozostałe pomniki przyrody„.
Zarówno pałac i park należą do prywatnego inwestora. Jeżeli nie chcemy narazić się na nieprzyjemności, należy przed zwiedzaniem uzyskać zgodę właściciela.