Wodospad Trzy Wody w Kamborni (gm. Korczyna, podkarpackie).

Według danych zawartych w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody w naszym kraju istnieje 12 wodospadów chronionych w formie pomnika przyrody: 6 z nich znajduje się w województwie podkarpackim, 4 w województwie małopolskim i po jednym w województwie śląskim i lubelskim. w dzisiejszym artykule zostanie opisany wodospad o nazwie „Trzy Wody” zlokalizowany w górnej części wsi Kambornia (gm. Korczyna, pow. krośnieński, podkarpackie), ok. 300 m na północ od drogi Kambornia – Czarnorzeki. Do obiektu prowadzi ścieżka przyrodnicza do Wodospadu Trzy Wody, której początek znajduje się przy posesji Widokowa 73 (805).tablica Ścieżka przyrodnicza do wodospadu Trzy Wody

Trasa początkowo prowadzi przez Zaginione Skałki – pomnikowe formacje skalne zbudowane z piaskowców ciężkowickich, opisane dokładnie w poprzednim artykule. Dalej lasem jodłowym ze stanowiskami okazałych modrzewi i sosny czarnej. Ścieżka została  oznakowana czerwoną strzałką.

oznakowanie ścieżki przyrodniczej do wodospadu Trzy Wody

Na krawędzi głębokiego wąwozu ustawiono dwie tablice: pierwsza opisuje przystanek ścieżki przyrodniczej jakim jest wodospad Trzy Wody, druga to typowe oznakowanie pomnika przyrody.

tablica opisująca wodospad Trzy Wody w Kamborni

tablica Pomnik Przyrody Wodospad Trzy Wody w Kamborni

Dużym ułatwieniem w podziwianiu wodospadu jest platforma widokowa na dnie wąwozu, do której prowadzą drewniane schody.

GPS N 49°44’04.2″ , E 21°51’37.7″

schody do platformy widokowej na wodospadschody do platformy widokowej przy wodospadzie

Wodospad rozwinął się na grubej ławicy zlepieńcowatego piaskowca ciężkowickiego, którego warstwy zapadają ku południowi pod kątem 25° i wiekowo reprezentują eocen (56-34 mln lat). Jest to ten sam III poziom piaskowca ciężkowickiego, z którego zbudowane są również Zaginione Skałki i Prządki.

wodospad Trzy Wody widziany z platformy widokowejotoczenie wodospadu Trzy Wodyzbliżenie wodospadu Trzy Wody

Wysokość wodospadu ok. 7 m, szerokość u góry – 3 metry, a dołem 8 – 10 m. Intensywność przepływu wody jest bardzo zmienna, przy dłuższym braku opadów strumień wysycha.

pomnik przyrody - wodospad Trzy Wody

wodospad Trzy Wody widziany z boku

Wodospad „Trzy Wody” został objęty ochroną pomnikową w 2008 r. na mocy Uchwały nr XIII/94/08 Rady Gminy Korczyna z dnia 26 marca 2008 roku w sprawie ustanowienia pomnika przyrody.

Paweł Lenart powyżej wodospadu Trzy Wody

Podchodząc ostrożnie ponad wodospad można zobaczyć wodę płynącą bezpośrednio po podłożu skalnym. Kilkadziesiąt metrów wyżej znajduje się połączenie trzech niewielkich cieków wodnych, stąd wzięła się nazwa „Trzy Wody”.

platforma widokowa poniżej wodospadu Trzy Wody

strumień powyżej wodospadu Trzy Wody

Na zboczu powyżej strumienia rośnie objęty częściową ochroną podrzeń żebrowiec.

podrzeń żebrowiec rosnący powyżej wodospadu

Dodaj komentarz