W lasach Woli Komborskiej, w obrębie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, na zachód od drogi nr 19 Rzeszów – Barwinek znajdują się wychodnie piaskowców, z których cztery, oddalone od siebie o kilkaset metrów, objęto już w 1963 r. ochroną pomnikową. W najliczniejszej grupie, w skład której wchodzi 15 skałek, usytuowana jest słynna Konfederatka – skałka o niezwykle fantazyjnym kształcie. Niestety, w przeciwieństwie do opisanych w poprzednich artykułach pomnikach przyrody nieożywionej do skałek nie prowadzi żadna ścieżka przyrodnicza, ani nawet żadna sensowna droga leśna co znacznie utrudnia odnalezienie geostanowiska. Niedaleko miejsca, gdzie granica powiatu krośnieńskiego i brzozowskiego przecina szosę nr 19, znajduje się drogowskaz „Działy 2 km”, wjeżdżamy w wąską, asfaltową drogę i po ok. 250 m zostawiamy auto na szerokim poboczu (GPS N 49°43’56.7″ , E 21°54’14.8″). Schodzimy lasem w kierunku północnym, przechodzimy pod linią wysokiego napięcia i już po kilkudziesięciu metrach odszukujemy pierwsze, zlokalizowane na zboczu pomnikowe skałki.
Skały ciągną się na długości ok. 110 m w szczytowej i podszczytowej części zalesionego zbocza, mają formy baszt i ambon skalnych do 8 metrów wysokości i do około 12 metrów średnicy. Zbudowane są z piaskowców istebniańskich powstałych w paleocenie (około 65 – 55 mln lat).
Część skałek została niegdyś oznakowana typowymi tabliczkami z napisem „Pomnik Przyrody” – obecnie już mocno zwietrzałymi i słabo widocznymi.
Najciekawszą skałką w pomnikowej grupie jest „Konfederatka”, kształtem przypominająca rogatywkę konfederatów barskich. Oglądana z drugiej strony strony bardziej przypomina stojącego na tylnych łapach niedźwiedzia o wysokości 4,5 metra.
GPS N 49°44’00″ , E 21°54’17″
Konfederatka wspiera na dwóch trzonach o obwodzie 2,3 i 4,7 m, posadowionych na płycie skalnej o wysokości 1,2 m. Prześwit między podporami ma szerokość 1,25 m, wysokość 0,75 m.
Konfederatka jest jedną ze skałek oznakowanych tabliczką.
Pozostałe skałki nie przybierają już tak fantazyjnych kształtów, niemniej warte są uwagi i poznania.